به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، گردهمایی‌های اعتراضی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» که به مناسبت روز کارگر (اول ماه مه) با حضور اعضای گروه‌هایی همچون اتحادیه‌های تجاری و جنبش جلیقه زردها در پایتخت و سایر شهرهای فرانسه برگزار شد، علاوه بر درگیری و شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس، به دستگیری دهها تن از معترضان انجامید.

در این اعتراض‌ها معترضان خواستار برخورداری از عدالت اقتصادی و اجتماعی شده و مخالفت خود را با سیاست‌های دولت برای تغییر مزایای بیکاری اعلام کردند.

اما در مقابل، پلیس فرانسه ۳۴ تن از این تظاهرکنندگان را در پاریس دستگیر کرد.

مقامات فرانسه همچنین از زخمی شدن ۲۷ مأمور پلیس در جریان درگیریها میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در شهر لئون خبر دادند.

این اعتراض‌ها همچنین موجی از مخالفت‌های ضد دولتی را با حضور کارگران بخشهایی که به شدت از محدودیت‌های کرونایی لطمه دیده‌اند، به همراه داشت.

تظاهرکنندگان در حالی که به پیروی از پروتکل‌های بهداشتی ماسک بر چهره داشتند، بنرهایی حمل می‌کردند که بر روی آنها عباراتی همچون «درآمد مردم تنبل سودِ سهام است، نه حقوق بیکاری» و «ما می‌خواهیم زندگی کنیم نه اینکه زنده بمانیم» نقش بسته بود.

به گفته یکی از مستمری بگیران فرانسه، «این اعتراض‌ها تحت تأثیر انگیزه‌های فراوانی صورت می‌گیرد؛ از جمله مدیریت کووید -۱۹، اصلاحات ادعایی که توانایی افراد برای تأمین معاش را تحت الشعاع قرار می‌دهد و جویندگان کاری که قرار است مزایای خود را از دست بدهند. این کارگران به شدت نیاز دارند که خود را ابراز کنند».

نظر شما!!