به گزارش خبر باغستان :استاندار تهران گفت: خط ٧ قطار حومه ای استان تهران شهرهای صفادشت، ملارد، شهریار، شهرقدس و اندیشه را به یکدیگر متصل خواهد کرد.

محمد حسین مقیمی در نشست ارزیابی حمل و نقل های ریلی استان تهران با که با هدف امضای تفاهم نامه ایجاد خط ٧ قطار حومه ای و همچنین هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه های اجرایی استان و معاونین و ادارات کل شرکت راه آهن با حضور مقیمی استاندار تهران،محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی ومدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ،معاون عمرانی استانداری ،جمعی از مدیران و رؤسای دستگاه های اجرایی استان،شماری از فرمانداران ،شهرداران و بخشداران و معاونین و مدیران کل شرکت راه آهن ؛ در سالن جلسات شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ،برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به جمعیت فزاینده استان تهران و شهرهای جدید مثل پرند و پردیس، گفت: استفاده از قطارهای حومه ای را برای کاهش ترافیک وآلودگی هوای شهر واستان تهران ضرورتی اجتناب ناپذیر است، طبق آمار کارشناسان درصورت تکمیل قطار حومه ای روزانه یک میلیون و دویست هزار نفر جابجا می شوند و این میزان در کاهش ترافیک و آلودگی شهرتهران بسیار مؤثر است.

وی با ذکر این مطلب که امروزه استفاده از قطارهای حومه ای در سراسر دنیا به شکل گسترده ای گسترش یافته افزود: به عنوان نمونه در کشور ژاپن و شهر توکیو ۵٧درصد از سفرهای حومه ای مردم،از طریق قطارهای حومه ای صورت می گیرد در حالیکه در شهر تهران کمتر از نیم درصد سفرها با این نوع قطارها انجام می شود.

استاندار تهران ترافیک موجود در شهر و مبادی ورودی و خروجی استان را معضلی با دایره وسیع از انواع آسیب ها برای شهروندان تهرانی توصیف کرد و افزود:در حال حاضر روزانه ۶۵٠هزار میزان خودرو ورودی و خروجی به شهر تهران داریم و در صورت بارگذاری جمعیتی در دو شهر جدید پرند و پردیس این میزان به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

رییس شورای حمل و نقل و ترافیک استان تهران ادامه داد:چشم انداز ما این است که با برنامه ریزی صحیح و نگاه جامع و کارشناسی شده در حوزه ی حمل ونقل بتوانیم تا سال ١۴٠٠متناسب با رشد جمعیت استان تهران ،حداقل ۵٠درصد سفرهای مردم از طریق قطار حومه ای صورت گیرد.

مقیمی صرفه جویی در مصرف سوخت را در کنار کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا از مزیت های استفاده از حمل و نقل ریلی برشمرد و یادآور شد: طبق نظر کارشناسان اگر یک نفر-کیلومتر از جاده به ریل منتقل شود به میزان ٢٠ سی سی در مصرف سوخت صرفه جویی خواهد شد.

وی ادامه داد :خوشبختانه رویکرد دولت در برای توسعه ی ناوگان حمل و نقل ریلی بسیار مثبت بوده و این اراده عزم وجود دارد که قطار حومه ای در استان تهران شکل بگیرد.

استاندار تهران از احداث خط ٧قطار حومه ای در استان تهران خبر داد و افزود:تا کنون ۶خط قطار حومه ای در استان وجود داشت و در آینده ای نزدیک با امضای تفاهم نامه بین استانداری تهران و شرکت راه آهن ساخت خط ٧عملیاتی خواهد شد.

مقیمی ادامه داد:خط ٧قطار حومه ای استان تهران شهرهای صفادشت،ملارد،شهریار،شهرقدس و اندیشه را به هم متصل خواهد کرد.

وی روند پیشرفت فیزیکی قطارهای حومه ای در شهرهای پرند،پیشوا را خوب ارزیابی کرد و افزود:در قطار حومه ای در شهرستان اسلامشهر از کیلومتر ٣به بعد جابجایی درخت را داشتیم و با مذاکراتی که با مدیران شرکت راه آهن داشتیم این آمادگی وجود دارد که حدفاصل مترو آزادگان و ایستگاه قطار حومه ای اسلامشهر یک ایستگاه تبادلی داشته باشیم.

مقیمی راه اندازی قطار حومه ای در استان تهران را یکی از کارهای زیربنایی دانست و گفت:انجام کارهای زیر بنایی نیازمند عزم جدی و کار جهادی همه ی مدیران را می طلبد..

نظر شما!!