به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین با شرکت در یک مراسم در نزدیکی رآکتور ویران شده چرنوبیل گفت: انفجار چرنوبیل جهان را برای دهه‌ها متحول کرد. وظیفه ما تبدیل منطقه محروم چرنوبیل به منطقه ای برای زندگی دوباره است. ما باید همه کاری برای تقویت امنیت هسته‌ای انجام دهیم تا از وقوع حوادث مشابه در آینده جلوگیری کنیم.

در ۲۶ آوریل سال ۱۹۸۶، رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل، واقع در صد کیلومتری شمال کی‌یف در روند یک آزمایش ایمنی منفجر شد. تا ۱۰ روز مقامات موفق نشدند آتش سوزی رآکتور را مهار کنند. بدین ترتیب چرنوبیل مواد رادیواکتیو را وارد جو کرد که طبق برخی از تخمین ها سه چهارم اروپا و تمامی جمهوری‌های شوروی آن زمان را آلوده کرد.

در آن زمان مقامات مسئول تلاش کردند تا این حادثه و پیامدهای فاجعه بار آن را مخفی کنند. طبق اسناد بایگانی منتشر شده توسط سرویس امنیتی اوکراین حداقل سه بحران از این دست، در نیروگاه چرنوبیل بین سالهای ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ رخ داده است اما مقامات شوروی آنها را نادیده گرفتند و اعلام رسمی نکرده‌اند.

با وجود گذشت ۳۵ سال از آن حادثه، هنوز آمار دقیقی از تلفات انسانی این فاجعه در دست نیست. کمیته علمی سازمان ملل متحد به طور رسمی حدود ۳۰ مورد فوتی را در میان اپراتورها و آتش نشانان که پس از انفجار در اثر تشعشعات حاد کشته شده اند، ثبت کرده است. اما در سال ۲۰۰۶ سازمان غیردولتی «گرین پیس» تعداد قربانیان این فاجعه را بیش از ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

نظر شما!!