به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با افتتاح مراکز رأی‌گیری در ایالت ورمونت از ساعت ۵ صبح سه‌شنبه به وقت محلی (معادل با ۱۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.

این انتخاب سرنوشت رقابت میان «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور مستقر آمریکا را مشخص خواهد کرد اما علاوه بر آن تکلیف ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا نیز مشخص خواهند شد.

صندوق‌ها در زمان‌های متفاوتی در ایالت‌های مختلف سراسر آمریکا بسته خواهد شد. آلاسکا آخرین ایالتی خواهد بود که صندوق‌های خود را می‌بندد و  انتخابات در آن پایان می‌یابد.

در اغلب ایالت‌ها، ساعت ۶ صبح به وقت شرقی (۱۴ و سی به وقت تهران) صندوق‌های رای‌گیری باز و در دیرترین زمان تا ۹ شب به وقت شرقی (۵ و سی دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) بسته خواهد شد.

تایید نتایج ایالت‌ها از ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) آغاز خواهد شد که البته اگر نیاز به بازشماری آرا باشد، در این تاریخ ممکن است تاخیر ایجاد شود. همه ایالت‌ها به استثنای کالیفرنیا باید تا ۸ دسامبر (۱۸ آذر) روند تایید را به پایان برسانند. همه اختلاف‌ها و بازشماری‌ها هم باید تا این تاریخ تعیین تکلیف شده باشد.

اخبار مربوط به روز چهارشنبه را می‌توانید به صورت کامل در این خبر مشاهده کنید.

در این گزارش اخبار مربوط به این انتخابات به صورت لحظه به لحظه آورده شده‌اند:

۱۳:۴۶- پس گرفتن درخواست شفافیت مالیاتی رئیس جمهور توسط دموکرات‌ها

🔸 با افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این حزب درخواست برای تصویب قانونی ایالتی برای بررسی پرداخت‌های مالیاتی رئیس جمهور این کشور را پس گرفت.

۱۳:۳۷- واکنش مقام اماراتی به احتمال پیروزی بایدن

🔸 «عبدالخالق عبدالله» سیاستمدار اماراتی که از وی به عنوان مشاور پیشین ولی‌عهد ابوظبی یاد می‎شود، گفت، نامزد دموکرات انتخابات آمریکا حتی در صورت برنده شده هم یک پیروزی ضعیف و غیرقانع کننده به دست آورده و رئیس‌جمهور فعلی آمریکا حق دارد که عصبانی باشد و از رجوع به دیوان عالی سخن بگوید.

۱۲:۵۶ -واکنش کرملین به نتایج انتخابات آمریکا

🔹«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین ضمن تأکید بر اینکه مسکو نمی‌تواند در حال حاضر اظهارنظری درباره انتخابات آمریکا کند گفت که باید منتظر شفافیت‌های بیشتر درباره انتخابات این کشور ماند.

🔹وی توضیح داد: «قطعاً، جمع‌بندی نتایج انتخابات در ایالات متحده و اوضاع کنونی به شیوه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظری در این خصوص کرد. در این شرایط، قطعاً ترجیح می‌دهیم که صبر کنیم و منتظر بمانیم تا اوضاع تاحدودی مشخص شود و شفافیت‌های بیشتری صورت بگیرد».

🔹سخنگوی کرملین با اشاره به تلاش ایالات متحده برای متهم کردن مسکو به دخالت در انتخابات آمریکا گفت که هرگونه اظهارنظر مسکو درباره انتخابات آمریکا همچون «ریختن نفت بر روی آتش» خشم آمریکا تلقی می‌شود.

۱۲:۵۵ -گفت‌وگوی تلفنی پوتین و لوکاشنکو درباره تحولات آمریکا

🔹«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز (چهارشنبه) از گفت‌وگوی تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در خصوص تحولات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خبر داد.

۱۲:۴۹ -دیپلمات پیشین صهیونیست: باید از ترامپ تشکر و به بایدن عادت کنیم

🔹«دنی دانون» نماینده پیشین رژیم صهیونیستی در سازمان ملل: اسرائیل باید از ترامپ تشکر و در ارتباط با مسائل بنیادین، به حقیقت بایدن عادت کند. اوقات دشواری خواهیم داشت زیرا او می‌خواهد به برجام بازگردد. (جزئیات بیشتر)

۱۲:۳۰ -اطراف اقامتگاه بایدن، «منطقه پرواز ممنوع» ایجاد شد

🔹با شدت یافتن تنش‌های پسا انتخاباتی، اداره هوانوردی فدرال آمریکا نواحی اطراف اقامتگاه نامزد حزب دموکرات را منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد. (جزئیات بیشتر)

۱۱:۲۵ -تظاهرات، درگیری و بازداشت ده‌ها نفر در آمریکا پس از انتخابات

🔹همزمان با ادامه تنش‌های سیاسی درباره شمارش آرا در انتخابات آمریکا، معترضان در شهرهای نیویورک، شیکاگو، پورتلند و فیلادلفیا تظاهرات کردند و پلیس نیز ده‌ها نفر را تاکنون بازداشت کرده است.

۱۱:۱۵ -اعتراضات آمریکا| هرج و مرج در «پورتلند»

🔹معترضان در شهر پورتلند بار دیگر به خیابان‌ها آمده و طبق عادت چند ماه اخیر خود، پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.
🔹با شدت‌گرفتن ناآرامی‌ها، گارد ملی آمریکا با حمله به تجمع معترضان، شماری را بازداشت کرد.

۱۱:۰۷ – تظاهرات، درگیری و بازداشت دهها نفر در آمریکا پس از انتخابات

🔹در حالی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و جو بایدن نامزد دموکرات، هر کدام مدعی پیروزی در انتخابات شده و یکدیگر را به تقلب متهم می‌کنند، شماری از مردم آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) در چند شهر از جمله پورتلند، فیلادلفیا، شیکاگو و نیویورک به خیابان‌ها آمدند.

🔹 در محله منهتن نیویورک، صدها نفر با برپایی تجمعی، در اعتراض به نادیده گرفتن آرای رأی‌دهندگان این کشور تظاهرات کردند. معترضان با سر دادن شعارهایی خواستار توجه به «تک تک آرا» شدند و بر لزوم شمارش همه آرا تاکید کردند.

🔹در تظاهرات شهر پوتلند که پیش از این در مخالفت با هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات کرده بودند، تعدادی از معترضان با آتش زدن پرچم این کشور اعتراضشان را نشان دادند.

🔹تقریبا همزمان با این اعتراضات، در حداقل دو شهر فونیکس در ایالت آریزونا و همچنین دیترویت ایالت میشیگان حامیان دونالد ترامپ در رد شمارش آرا تجمعاتاعتراض ترتیب دادند

۱۰:۳۰ -آخرین وضعیت ایالات باقیمانده

🔹پنسیلوانیا با ۲۰ رأی الکترال، ۸۹ درصد آراء را شمارش کرده و ترامپ با ۵۰.۷ درصد از بایدن با ۴۸.۱ درصد جلوتر قرار گرفته است.

🔹کارولینای شمالی با ۱۵ رأی الکترال، ۹۴ درصد آراء را شمارش کرده و ترامپ با ۵۰.۱ درصد از بایدن با ۴۸.۷ درصد جلوتر قرار گرفته است.

🔹جورجیا با ۱۶ رأی الکترال، ۹۸ درصد آراء را شمارش کرده و ترامپ با ۴۹.۶ درصد از بایدن با ۴۹.۱ درصد جلوتر قرار گرفته است.

🔹آلاسکا با سه رأی الکترال، ۵۰ درصد آراء را شمارش کرده و ترامپ با ۶۲.۱ درصد از بایدن با ۳۳.۵ درصد جلوتر قرار گرفت هاست.

🔹نوادا با ۶ رأی الکترال، ۷۵ درصد آراء را شمارش کرده و بایدن با ۴۹.۳ درصد از ترامپ با ۴۸.۷ درصد جلوتر قرار گرفته است.

۱۰:۲۴ -درخواست ستاد ترامپ برای توقف شمارش آراء در جورجیا

🔹در حالیکه بیش از ۹۰ هزار رأی در ایالت «جورجیا» هنوز شمارش نشده است، ستاد انتخاباتی ترامپ خواستار توقف شمارش آرا در ایالت جورجیا شد.

🔹۹۹ درصد آراء در ایالت جورجیا با ۱۶ رأی الکترال شمارش شده است و «دونالد ترامپ» توانسته ۴۹.۶ درصد آراء را به خود اختصاص دهد و «جو بایدن» نامزد دموکرات ۴۹.۱ درصد آراء را به دست آورده است.

۱۰:۱۴ – تجمع حامیان ترامپ در آریزونا و میشیگان برای «توقف شمارش آرا»

🔹طرفداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای توقف شمارش آرای پُستی، در برابر مرکز شمارش آرا در ایالت آریزونا و میشیگان تجمع کردند و طبق برخی گزارش‌ها، تلاش کردند به زور وارد این مراکز شوند. (جزئیات بیشتر)

۰۹:۵۸ – ۹۰ هزار رأی شمرده نشده در جورجیا

🔹دفتر « براد رافینسپرگر» دبیرکل ایالت «جورجیا» اعلام کرد که هنوز 90 هزار و 735 رأی در ایالت «جورجیا» شمرده نشده است.

🔹با اینحال، دفتر رافینسپرگر اطلاعات بیشتری درباره چگونگی شمارش آراء باقیمانده در ایالت جورجیا ارائه نداد.

۰۹:۳۶ -اعتراضات گسترده پساانتخاباتی در آمریکا

🔹شماری از مردم آمریکا چهارشنبه شب (بامداد پنجشنبه به وقت تهران) در شهرهای پورتلند، فیلادلفیا، شیکاگو و نیویورک به خیابان‌ها آمدند.
🔹معترضان خواستار شمارش تمام آراء انتخابات شدند و علیه نژادپرستی در آمریکا شعار دادند.

۰۹:۲۱ – بحران انتخاباتی در آمریکا

🔹پس از ادعای پیروزی ترامپ در انتخابات، مخالفان او با راهپیمایی در شهرهای مختلف، شعار «تمام رأی‌ها را بشمارید» سر داده‌اند.
🔹همچنین با نزدیک‌شدن بایدن به پیروزی در ایالت‌های کلیدی، هواداران ترامپ با حضور در مراکزی که آرای پستی را شمارش می‌کنند، خواستار توقف شمارش آراء شدند.

۰۸:۱۵ -ادعای وزیر صهیونیست درباره تغییر موضع آمریکا در قبال ایران در صورت بُرد بایدن

🔹«زاخی هانگبی» وزیر شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی گفت، پیش بینی می‌شود بایدن در صورت پیروزی در انتخابات، در سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تجدیدنظر کند. (جزئیات بیشتر)

۰۷:۴۷ – وضعیت آراء در ایالات باقیمانده

🔹 پنسیلوانیا با ۲۰ رأی الکترال با شمارش ۸۹ درصد آراء – ترامپ ۵۰.۷ و بایدن ۴۸.۱
🔹 جورجیا با ۱۶ رأی الکترال با شمارش ۹۸ درصد آراء – ترامپ ۴۹.۷ و بایدن ۴۹.۱
🔸 آلاسکا با ۳ رأی الکترال با شمارش ۵۰ درصد آراء – ترامپ ۶۲.۱ و بایدن ۳۳.۵
🔹 کارولینای شمالی با ۱۵ رأی الکترال با شمارش ۹۴ درصد آراء- ترامپ ۵۰.۱ و بایدن ۴۸.۷

🔹نوادا با ۶ رأی الکترال شمارش ۷۵ درصد آراء – ترامپ ۴۸.۷ و بایدن ۴۹.۳

۰۷:۳۱ -بایدن و ترامپ در چه ایالاتی پیروز شده‌اند

🔸«جو بایدن» نامزد دموکرات با پیروزی در ایالات ورمونت، ویرجینیا، کنتیکت، منطقه کلمبیا، دیلاور، ایلینوی، مریلند، مین، ماساچوست، واشنگتن، اورگن، کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو، مینه‌سوتا، ویسکانسین، میشیگان، ویرجینیا ونیوهمپشایر، رود آیلند، کلرادو، نیویورک، نیوهمپشایر، نیوجرسی و هاوایی موفق به کسب ۲۶۴ رأی الکترال شده است و هم‌اکنون به ۶ رأی الکترال دیگر برای پیروزی نهایی در انتخابات نیاز دارد.

🔸«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با پیروزی در ایالات کنتاکی، ویرجینیای غربی، آلاباما، میزوری، میسیسیپی، اوکلاهما، تنسی، ایندیانا، آرکانزاس، لوئیزیانا، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، ویومینگ، نبراسکا، منطقه نبراسکا، کانزاس، کارولینای جنوبی، یوتا، آیداهو، فلوریدا، اوهایو، تگزاس، مونتانا و آیووا، موفق به کسب ۲۱۴ رأی الکترال شده است.

۰۷:۲۹ – آخرین وضعیت آراء مردمی

🔸شمارش آراء انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا (۱۳ آبان ماه) نشان می‌دهد که «جو بایدن» تا این لحظه ۷۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۳۴۱ رأی مردمی به دست آورده که معادل ۵۰.۴ درصد آراء است و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز تاکنون ۶۸ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۱۵۰ رأی مردمی به دست آورده است که معادل ۴۸ درصد آراء می‌باشد.

۶:۴۲- تظاهرات مردم «مینیاپولیس» در اعتراض به بی‌عدالتی ساختاری در آمریکا

📹 تعداد زیادی از آمریکایی‌های ساکن شهر مینیاپولیس واقع در ایالت مینه‌سوتا، برای اعتراض به خشونت علیه رنگین‌پوستان و همچنین بی‌عدالتی در این کشور، تظاهرات کردند

۶:۲۴- آخرین آمار از وضعیت انتخابات کنگره آمریکا

🔸 در انتخابات مجلس سنای آمریکا تا این لحظه ۴۸ دموکرات و ۴۸ جمهوری‌خواه به این نهاد راه پیدا کرده‌اند.
🔸 در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا اما دموکرات‌ها با ۲۰۴ نماینده در مقایسه با ۱۹۰ نماینده جمهوری‌خواه، پیشتاز هستند.

۶:۰۰- لبریز شدن صبر سران جمهوری‌خواه از ادعاهای ترامپ

🔸 یک منبع در کاخ سفید به شبکه سی‌ان‌ان گفت که سران جمهوری‌خواه در حال مستأصل شدن از ادعاهای غلط ترامپ درباره تقلب در انتخابات و دستکاری آراء هستند.

این منبع می‌گوید ترامپ در حال از دست دادن حمایت سران حزب جمهوری‌خواه است.

۵:۳۳- وضعیت ایالت‌های باقی‌مانده؛ کاهش فاصله در سه ایالت

  • پنسیلوانیا با شمارش ۸۸ درصد آراء –  ترامپ: ۵۱ / بایدن: ۴۷.۹
  • کارولینای شمالی با شمارش ۹۴ درصد آراء –  ترامپ: ۵۰.۱ / بایدن: ۴۸.۷
  • جورجیا با شمارش ۹۸ درصد آراء –  ترامپ: ۴۹.۸ / بایدن: ۴۹
  • آلاسکا با شمارش ۵۰ درصد آراء – ترامپ: ۶۲.۱ / بایدن: ۳۳.۵
  • نوادا با شمارش ۷۵ درصد آراء –  ترامپ: ۴۸.۷ / بایدن: ۴۹.۳

۵:۰۱- کنایه بایدن به خروج دولت ترامپ از توافق پاریس

🔸 بایدن در توئیتر خود نوشت: «امروز دولت ترامپ رسما از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد. دقیقا در ۷۷ روز دیگر، دولت بایدن به آن باز خواهد گشت».

۴:۵۸- آغاز تظاهرات ضد ترامپ در ایالت اوهایو

🔸 بعد از حضور معترضان به سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در شهرهای نیویورک، فیلادلفیا، بوستون و شیکاگو، رسانه‌های آمریکایی اکنون از آغاز تظاهرات در ایالت اوهایو خبر می‌دهند.

۴:۴۲- انتقاد شدید ناظران بین‌المللی از شبهه‌افکنی ترامپ در سلامت انتخابات

🔸 «مایکل جورج لینک» هماهنگ‌کننده ویژه هیأت نظارتی سازمان همکاری و امنیت اروپا بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: «ادعاهای بی‌اساس درباره ناکارآمدی سیستمی توسط رئیس‌جمهور فعلی، به اعتماد عمومی به مؤسسات دموکراتیک خدشه وارد می‌کند».

۴:۲۲- تعویق زمان انتشار نتایج بیشتر از نوادا

🔸 روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داد که کمیسیون انتخابات ایالت نوادا تصمیم قبلی خود را مبنی بر اعلام نتایج بیشتر از شمارش آراء در روز چهارشنبه (به وقت محلی) را تغییر داده است.

زمان احتمالی ساعت ۹ صبح پنجشنبه به وقت محلی اعلام شده است.

۳:۵۶- شبهه‌افکنی کاخ سفید در سلامت انتخابات

🔸 شبکه «الجزیره» به نقل از سخنگوی کاخ سفید گزارش داد: «ما می‌خواهیم افرادی را برای نظارت بر شمارش آراء در فیلادلفیا داشته باشیم اما تا کنون این اجازه را پیدا نکرده‌ایم… اگر آراء عادلانه شمرده شوند، ما در انتخابات پیروز می‌شویم!»

بر این اساس، سخنگوی کاخ سفید افزود: «ما در این انتخابات پیروز می‌شویم اما به شمارش آرائی که بعد از روز رأی‌گیری به شعب شمارش آراء وارد شدند، اعتراض داریم… به نظر ما، در آریزونا پیروز خواهیم شد و رأی‌های جمهوری‌خواهان در آنجا هنوز شمرده نشده است».

۳:۵۱- بیش از ۱ میلیون رأی شمارش‌نشده در پنسیلوانیا

🔸 شبکه «سی‌اِن‌اِن» گزارش داد که حدود ۱.۱ میلیون رأی ساکنان ایالت پنسیلوانیا هنوز شمارش نشده است.

۳:۴۹- احتمال پایان شمارش آراء جورجیا تا نیمه‌شب به وقت محلی

🔸 شبکه «الجزیره» به نقل از یک مسئول در کمیته انتخابات ایالت جورجیا گزارش داد که انتظار دارند شمارش آراء در این ایالت تا نیمه شب (به وقت محلی) پایان یابد.

بر این اساس، ۱۴۲ هزار تعرفه رأی در این ایالت هنوز شمارش نشده که انتظار دارند نتایج آن تا پایان روز چهارشنبه اعلام شود.

۳:۳۲- درخواست ترامپ برای توقف شمارش آراء در سومین ایالت

🔸 ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که دادخواستی را به دادگاه جورجیا داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در این ایالت شده است.

۳:۲۹- پلوسی: مردم آمریکا بایدن و هریس را انتخاب کردند

🔸 «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به اعضای حزب دموکرات، نوشت: «مردم آمریکا پای صندوق‌های رأی انتخاب روشن خود را نشان دادند و در حال فرستادن جو بایدن و کاملا هریس به کاخ سفید هستند… بایدن عصر چهارشنبه مطمئن بود که رأی الکترال لازم را کسب کرده است».

۳:۰۶- ترامپ یکپارچگی نظام آمریکا را زیر سوال برد

🔸 ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «وکلای ما خواستار “دسترسی موجه” شدند اما چه فایده؟ همین الان نیز به یکپارچگی نظام ما و انتخابات ریاست‌جمهوری آسیب رسیده است. این چیزی است که باید درباره‌اش حرف زد!»

۲:۵۳- نشست خبری فرماندار ایالت پنسیلوانیا

🔸 «تام ولف» فرماندار پنسیلوانیا با انتقاد از اتهام‌زنی ستاد انتخاباتی ترامپ درباره نتایج آراء این ایالت، شفافیت و صحت آراء را تایید کرده و گفت که انتظار دارد در اعلام نتیجه نهایی این ایالت، تأخیر وجود داشته باشد.

ولف درخواست ترامپ برای توقف شمارش آراء در این ایالت را «اشتباه» خوانده و افزود: «این خلاف اصول بنیادین دموکراسی ما است».

۲:۴۴- وضعیت ایالت‌های باقی‌مانده؛ تداوم پیشتازی بایدن در نوادا

  •  پنسیلوانیا با شمارش ۸۷ درصد آراء –  ترامپ: ۵۱.۷ / بایدن: ۴۷.۲
  • کارولینای شمالی با شمارش ۹۴ درصد آراء –  ترامپ: ۵۰.۱ / بایدن: ۴۸.۷
  • جورجیا با شمارش ۹۶ درصد آراء –  ترامپ: ۵۰ / بایدن: ۴۸.۸
  • آلاسکا با شمارش ۵۰ درصد آراء – ترامپ: ۶۳.۶ / بایدن: ۳۲.۴
  • نوادا با شمارش ۷۵ درصد آراء –  ترامپ: ۴۸.۷ / بایدن: ۴۹.۳

۲:۳۶- خبرگزاری «آسوشیتدپرس» هم پیروزی بایدن در ایالت میشیگان را تایید کرد.

۲:۳۲- بایدن رکورددار بیشترین آراء در تاریخ آمریکا شد

🔸 روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت که بایدن توانسته با بیش از ۷۱ میلیون رأی مردمی که کسب کند، حائز بیشترین تعداد آراء در تاریخ انتخابات‌های ریاست‌جمهوری آمریکا شود.

پیش از این «باراک اوباما» در سال ۲۰۰۸ با رقم ۶۹،۵ میلیون رأی، رکورددار بیشترین آراء مردمی بود.

۲:۱۹- بایدن: مطمئنم پیروز می‌شویم

🔸 نامزد حزب دموکرات در توئیتر خود نوشت: «اطمینان دارم که ما پیروز [از انتخابات] بیرون می‌آییم اما این فقط پیروزی من یا پیروزی ما نخواهد بود. این پیروزی برای مردم آمریکا، دموکراسی و آمریکا خواهد بود.

۱:۵۸- تظاهرات مردم نیویورک علیه ترامپ

🔸 شبکه‌های «اسکای‌نیوز» و «راپتلی» گزارش دادند که تعداد زیادی از مردم نیویورک برای اعتراض به شبهه‌افکنی‌های ترامپ درباره سلامت انتخابات، دست به تظاهرات زده‌اند. (بیشتر بخوانید)

۱:۵۳- واکنش ستاد بایدن به درخواست بازشماری آراء ویسکانسین

🔸 ستاد نامزد دموکرات‌ها اعلام کرد: «درخواست برای بازشماری آراء در ایالت ویسکانسین رقت‌انگیز است. موضوع کاملا آشکار و ساده است، دونالد ترامپ ویسکانسین را باخته، در حال باختن میشیگان و البته ریاست‌جمهوری است».

۱:۴۵- ترامپ بازهم مدعی پیروزی در انتخابات شد

🔸 ترامپ در توئیتی با ادعای اینکه در ایالت‌های جورجیا، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا پیروز شده، مدعی شد اگر بخش زیادی از آراء او در میشیگان را مخفیانه دور نریخته بودند، در آنجا نیز پیروز می‌شد.

🔴 شبکه اجتماعی توئیتر اما روی این توئیت‌های ترامپ برچسب هشدار زده و نوشت تمام آراء هنوز شمارش نشده و انتخابات به پایان نرسیده است.

۱:۳۰- وکیل ترامپ: پنسیلوانیا سابقه تقلب دارد

🔸 «رودی جولیانی» وکیل رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه شمارش ۲۰ ساعته آراء در ایالت پنسیلوانیا غیرقانونی است، مدعی شد: «آنها سابقه تقلب دارند و باید بررسی کرد چند نفر از مُردگان در آنجا رأی داده‌اند!»

۱:۲۵- پسر ترامپ: این کلاهبرداری است!

🔸 «اریک ترامپ» پسر رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به نزدیک شدن بایدن به ۲۷۰ رأی الکترال گفت: «این یک کلاهبرداری واقعی است. ما پنسیلوانیا را برنده می‌شویم. آنها می‌خواهند با تقلب ما را از آن باز دارند».

۱:۲۱- «فاکس‌نیوز» هم بایدن را پیروز میشیگان اعلام کرد

🔸 شبکه فاکس‌نیوز با بیان اینکه بایدن با اختلاف بیش از ۶۰ هزار رأی در ایالت میشیگان پیروز شده، تعدا آراء الکترال او را (با احتساب پیروزی در آریزونا) به رقم ۲۶۴ افزایش داد.

با این حساب، او برای پیروزی در انتخابات فقط به ۶ رأی الکترال دیگر نیاز دارد.

۱:۱۱- آخرین وضعیت آراء الکترال از نگاه «سی‌ان‌ان»

🔸 شبکه سی‌ان‌ان بر اساس ارزیابی‌های خود می‌گوید که بایدن بعد از پیروزی در ایالت میشیگان، توانسته ۲۵۴ رأی الکترال را بدست بیاورد.
او برای پیروزی در انتخابات به ۱۷ رأی الکترال دیگر نیاز دارد.
🔸 در مقابل ترامپ با ۶۷ میلیون رأی مردمی، توانسته ۲۱۳ رأی الکترال را از آن خود کند.

۰۰:۴۹- ارزیابی «سی‌اِن‌اِن» از نتیجه آراء میشیگان

شبکه سی‌ان‌ان در خبری فوری، بایدن را پیروز آراء ایالت میشیگان اعلام کرد. این ایالت ۱۶ رأی الکترال دارد که باعث نزدیک‌تر شدن بایدن به ۲۷۰ رأی الکترال مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات می‌شود.

۰۰:۴۰- آغاز سخنرانی بایدن و هریس در ایالت دِلاوِر

🔸 «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و «کاملا هریس» معاون وی برای سخنرانی در جمع هواداران خود در ایالت دِلاوِر حاضر شدند.

بایدن با بیان اینکه فعلا اعلام پیروزی نمی‌کند اما گفت واضح است که در مسیر پیروزی در ایالت‌های کافی برای کسب ۲۷۰ رأی الکترال قرار دارد. (بیشتر بخوانید)

۰۰:۲۹- احتمال اعلام نتیجه ایالت نوادا تا پایان روز چهارشنبه

🔸 نشریه «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد احتمال دارد بر خلاف آنچه گفته شده بود، نتیجه شمارش آراء در ایالت نوادا تا پایان روز چهارشنبه (به وقت محلی) اعلام شود و به روز پنجشنبه کشیده نشود.

۰۰:۲۰ – ادعای ستاد ترامپ درباره پیروزی در پنسیلوانیا

🔸 «بیل استپین» مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ مدعی شد که این نامزد حزب جمهوری‌خواه در ایالت پنسیلوانیا به پیروزی رسیده است.

این در حالی است که بر اساس آمار رسانه‌های آمریکایی و همچنین گفته‌ی فرماندار این ایالت، شمارش آراء در این ایالت هنوز به پایان نرسیده است.

۰۰:۱۳- اعتراض ستاد ترامپ به ارزیابی آسوشیتدپرس و فاکس‌نیوز

🔸 ستاد انتخاباتی ترامپ از خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه فاکس‌نیوز خواست تا پیش‌بینی خود از پیروز شدن «جو بایدن» در ایالت آریزونا را حذف و برعکس کنند.

در بیانیه ستاد ترامپ در این باره آمده است: «مطمئنیم که ترامپ نهایتا پیروز آریزونا و پنسیلونیا می‌شود. در پایان هفته، برای کل کشور مشخص خواهد شد که رئیس‌جمهور ترامپ و معاون پنس برای چهار سال دیگر انتخاب شده‌اند».

۰۰:۰۴- مقاومت دادگاه در برابر دخالت ترامپ در روند شمارش آرا

🔸 دادستانی ایالت پنسیلوانیا می‌گوید که اجازه هیچ‌گونه وقفه یا توقف در شمارش آراء این ایالت را نمی‌دهد.
🔸 دادستانی ایالت میشیگان نیز گفت که درباره دادخواست حقوقی ترامپ برای توقف شمارش آرا هیچ اطلاعی ندارد.

۰۰:۰۲ – درخواست توقف شمارش آرا، این بار در پنسیلوانیا

🔸 ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که دادخواستی را به دادگاه ایالت پنسیلوانیا داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در این ایالت شده است.

او ذیل این دادخواست مدعی شده که قصد دارد مانع اقدام مقامات دموکرات این ایالت در مخفی کردن فرایند شمارش آرا از دید ناظران جمهوری‌خواه شود.

نظر شما!!