به گزارش روابط عمومی خبر باغستان :

به منظور اتصال شهر باغستان به کریدورهای مهم(بزرگراه آزادگان، آزاد راه تهران-ساوه و جاده چیتگر)و بهره مندی از مزایای مهم آن که به تعدادی از آنها ذیلا اشاره می شود، شهرداری باغستان طرح “احداث کمربندی و ارتقای معابر شهر باغستان را در دست مطالعه دارد. مزایای این طرح شامل

-سهولت دسترسی به باغستان و شهر های همجوار آن

-افزایش سطح ایمنی معابر

-کاهش ترافیک، کاهش آلودگی صوتی و زیست محیطی، کاهش زمان سفر، کاهش هزینه سوخت، حفظ منظر شهری

-محدود نمودن تردد وسایل نقلیه سنگین در سطح شهر و انتقال آن ها به کمربندی

-ایجاد ارزش افزوده برای زمین های حاشیه کمربندی از طریق ایجاد کاربری هایی از قبیل کارخانه ها، جایگاه های سوخت و غیره

مطمئنا تصویب و اجرای این طرح می تواند افق تازه ای را برای سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی پیش روی شهرداری و سرمایه گذاران باز می کند.

شهر باغستان با جمعیتی حدود ۱۲۰ هزار نفر در غرب استان تهران و بخش مرکزی شهرستان شهریار با موقعیت جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه شمالی و ۵۱ درجه و ۱۴ دقیقه طولی شرقی واقع شده است. این شهر دارای محدوده ای به مساحت ۶۹۹۳۰۱ هکتار است.

از ویژگی های شاخص این شهر قرارگیری در قسمت شرقی دشت صاف و هموار شهریار است. وجود باغات گسترده با محصولات باغی متنوع در این شهر از ثروت ها و پتانسیل های بالاقوه این شهر به شمار می رود.

علاوه بر این عبور خط آهن تهران-تبریز و تهران-جنوب وجود کارخانه های کرج و سیاب از دیگر جاذبه های کالبدی تاثیر گذار و توان های محیطی در این شهر بشمار می رود.

موقعیت قرارگیری خاص حوزه شهری باغستان و همجواری آن با شهر تهران و نزدیکی به شهرهای کرج و شهریار و وجود دسترسی اصلی تهران-شهریار و دسترسی به فرودگاه مهرآباد از جمله عناصر و پتانسیل های بالقوه این شهر برای شکل گیری واحد خدماتی، صنعتی، تفریحی و رفاهی در مقیاس فرا شهری و فرا منطقه شهری و فرا منطقه ای می باشد.

بررسی حوزه نفوذ شهر باغستان

حوزه نفوذ شهر باغستان از روستاهای سعیدآباد، خادم آباد، نصیرآباد، دهمویز، شهرک مطهری، صادقیه، روستاهای باباسلمان، بادامک، ورامینک، دهشاد بالا، دهشاد پایین و قلعه دهشاد بوجود آمده است.

حریم این حوزه بر مرز شهرستان های پیرامون منطبق شده است بطوری که از طرف شرق با مرز شهرستان اسلامشهر، از طرف غرب با حریم شهر شهریار، از طرف شمال غرب با شهر تهران، از جنوب و جنوب غربی با شهرستان رباط کریم و صبا شهر و و از طرف شمال با مرز شهرستان قدس هم مرز می باشد.

شبکه ارتباطی موجود شهر باغستان

حمل و نقل و شبکه ارتباطی یکی از ارکان اساسی توسعه اقتصادی است و اجرای برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بدون تامین نیازهای این بخش امکان پذیر نیست.

حوزه ی شهری باغستان در غرب تهران و در حاشیه محور تهران-شهریار واقع شده است. این حوزه علاوه بر محور های ارتباطی اصلی دارای محور های متفاوت فرعی نیز هست که به شهر باغستان ختم می شوند. این محور ها عملکرد تاثیر گذاری بر کیفیت و وسعت نظام خدمات رسانی در این حوزه شهری دارند. مهمترین این محورها عبارتند از:

– بزرگراه فتح و عبور ان از شمال شهر باغستان

– محورتهران- شهریار که از مرکز شهر گذشته وشهریار را به بزرگراه فتح(جاده قدیم)وصل می کند.

– محور ترانزیت تهران به غرب (جاده ترانزیت چیتگر) و عبور ان از شمال و شمال شرق شهر باغستان

– آزاد راه تهران – ساوه و عبور آن از جنوب شهر باغستان

– بزرگراه آزادگان و عبور آن از شرق شهر باغستان

– علاوه بر این قرار گرفتن شهر باغستان در نزدیکی فرودگاه مهرآباد به فاصله ۱۰ کیلومتر و دسترسی مناسب به فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره) حداکثر به فاصله ۲۰ کیلومتر

انتهای خبر/خبر باغستان
www.khabarbaghestan.ir
___________________________________________
www.khabarbaghestan.ir | پایگاه خبری ، خبر باغستان

نظر شما!!