به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در پایگاه خبری خود در گزارشی در ارتباط با وضعیت افغانستان، نسبت به تشدید بحران انسانی در این کشور هشدار داد.

در گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نسبت به چند برابر شدن آمار پناهجویان و بی خانمان های افغانی، افزایش مشکلات و بحران های انسانی و بدتر شدن اوضاع در افغانستان هشدار داده شده است.

براساس آماری که در این گزارش اعلام شده، به تازگی حداقل ۲۷۰ هزار شهروند افغانستان خانه و آشیانه خود را از دست داده‌ و در داخل مرزهای این کشور آواره شده‌اند. این تعداد آواره در داخل مرزهای افغانستان فقط مربوط به ۶ ماه گذشته اعلام شده که بر اثر خشونت و بی ثباتی مجبور به آوارگی شده‌اند و مجموع کل جمعیت آواره و پناهجوی افغانستان را به سه و نیم میلیون نفر رسانده‌اند.

در این گزارش همچنین گفته شده که آمار تلفات غیرنظامیان افغانستان نیز در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته که در این میان کودکان و زنان نیز بخش قابل توجهی از قربانیان خشونت و جنگ در افغانستان را تشکیل می دهند.

درگیری‌های نظامی بین نیروهای دولت افغانستان و جنگجویان طالبان که بری مناطق وسیعی از مناطق کشور مسلط شده‌اند از زمان اعلام آمریکا برای خروج نیروهایش از این کشور، ادامه دارد و طالبان حملاتی را به شهرهای بزرگ ترتیب می‌دهد.

کارشناسان بین‌المللی از جنگ افغانستان به عنوان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا یاد می‌کنند.

نظر شما!!