به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، مطالعه جدید محققان هنگ گنگی نشان داد افراد ۵۰ ساله و بالاتر که به مدت ۱۲ هفته تای چی را تمرین کردند، تقریباً به اندازه افراد مسن که ورزش‌های معمولی (مانند ایروبیک و تمرینات قدرتی) انجام دادند، چربی‌های دور کمر خود را از دست دادند.

«پارکو سی‌یو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هنگ گنگ، در این باره می‌گوید: «اگرچه ورزش تای چی، فعالیتی مناسب برای افراد مسن، بخصوص آنهایی که تحرک ندارند، محسوب می‌شود، اما شواهد کمی در مورد فواید این ورزش وجود دارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «تجزیه و تحلیل آماری ما نشان نمی‌دهد که تای چی موثرتر از ورزش معمولی است، اما نشان داد که تای چی با کاهش اندازه دور کمر در افراد میانسال و مسن دارای چاقی شکمی، انعکاسی از تأثیرات مفید ورزش معمولی را داراست. داده‌های ما نشان می‌دهد که تای چی می‌تواند جایگزینی موثر برای ورزش‌های متداول در مدیریت چاقی شکمی باشد.»

در این مطالعه، محققان ۵۴۳ شرکت کننده دارای چاقی مرکزی را به سه گروه تقسیم کردند. در این برنامه از سبک یانگ تای چی استفاده شد. ورزشکاران معمولی پیاده روی سریع و تمرینات قدرتی را انجام دادند. دو گروه تمرینی، تمرینات اختصاص داده شده خود را سه بار در هفته و به مدت یک ساعت انجام دادند. گروه سوم ورزش نکردند.

محققان اندازه‌های بدن شرکت کنندگان را در ابتدا، هفته ۱۲ و هفته ۳۸ ارزیابی کردند. همچنین وزن بدن، شاخص توده بدنی، کلسترول خوب، تری گلیسیرید، گلوکز خون در زمان ناشتا، و فشارخون را هم اندازه گیری کردند.

هر دو گروه ورزشی، به یک اندازه دور کمرشان کاهش یافته بود.

سی‌یو می‌گوید: «تای چی می‌تواند جایگزینی موثر برای ورزش‌های متداول در مدیریت چاقی مرکزی باشد. این خبر خوبی برای افراد میانسال و مسن است که چاقی شکمی دارند اما به دلیل تحرک محدود ممکن است از ورزش‌های معمولی دوری کنند.»

تای چی یک تمرین ذهنی و بدنی است که شامل حرکات آهسته و تنفس است. به گفته محققان، تای چی دارای مزایای مختلف سلامت از جمله پیشگیری از زمین خوردن، مدیریت آرتروز، تناسب قلب و تنفس و اسکلت عضلانی، سلامت قلب و سلامت روانشناختی است.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر برای پی بردن به مکانیسم توضیح دهنده تاثیرات سلامت ناشی از تای چی تاکید دارند.

نظر شما!!