به گزارش خبرنگار مهر، مراسم مروری بر آثار مسابقه بین‌المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» روز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه با حضور باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر، سفیران کشورهای سوریه، ونزوئلا و اندونزی، معاون سفیر فلسطین، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در محل نگارخانه‌های حوزه هنری برگزار شد.

یک کنش الهام بخش در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری در این مراسم ضمن خوشامدگویی به مهمانان این برنامه گفت: از همه عزیزانی که دعوت ما را برای شرکت در این نمایشگاه پذیرفتند، به ویژه جناب باقری دبیر ستاد حقوق بشر قدردانی می‌کنم که همواره در چنین رویدادهایی همراه هنرمندان بودند تا بتوانیم به واسطه هنر ارزشمندشان در حمایت از مسائل حقوق بشری به ویژه در عرصه‌های بین‌المللی فعالیت‌هایی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من برگزاری چنین رویدادها با بازدیدهایی که صورت می‌گیرد، می‌تواند موجب ظهور و بروز اتفاقات بین‌المللی و شبکه‌ای از سوی هنرمندان نسبت به مهم‌ترین مساله حقوق بشر دنیا یعنی ملت مظلوم فلسطین و ایجاد واکنش‌های پیرامون آن باشد. ما هم در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی این آمادگی را داریم نسبت به ارائه و انعکاس این آثار هنری ارزشمند همراه هنرمندان دغدغه‌مند این حوزه باشیم.

رییس حوزه هنری بیان کرد: حضور هنرمندان بیش از ۶۶ کشور برای شرکت در نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» نشان‌دهنده یک کنش الهام بخشی است تا به همه دنیا این پیام را ابلاغ کند که فلسطین تنها نیست و به امید خدا حق مردم مظلوم فلسطین بازستانده خواهد شد.

قدردانی سفیر ونزوئلا از برگزاری یک نمایشگاه ضد امپریالیستی

کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس سفیر کشور ونزوئلا در ایران هم در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین نمایشگاهی در کشورمان بیان کرد: از طرف رییس جمهوری و وزیر امور خارجه کشور ونزوئلا از همه شما عزیزان تشکر می‌کنم که ما را در این برنامه مهم دعوت کردید. من امروز بسیار خوشحالم که همراه با دوستانمان از کشورهای سوریه، اندونزی و فلسطین در نمایشگاهی حضور پیدا کرده‌ایم که مبارزه با امپریالیسم آمریکا و استکبار موضوع اصلی آن است. همان طور که عنوان این نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» نامگذاری شده ما هم امروز اینجاییم که در کنار کشور ایران اعلام کنیم ملت مظلوم فلسطین تنها نیست و ما در کنار آنها هستیم. اساساً ما اینجاییم تا اعلام کنیم کشورهایی که همیشه تحت ظلم امپریالیسم بوده‌اند، تنها نیستند.

وی افزود: بسیاری از هنرمندان کشور من هم چنین نمایشگاه‌هایی را برگزار می‌کنند تا نشان دهند همواره بر علیه امپریالیسم هستند. ما با چنین اقداماتی نشان می‌دهیم نه تنها بر ضد امپریالیسم هستیم، بلکه اقدامات برخی کشورها را محکوم می‌کنیم که همیشه خود را در همه زمینه‌ها قدرت اول می‌دانند. بنابراین من به همه هنرمندان و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد تبریک می‌گویم که نمایشگاه مهم «فلسطین تنها نیست» را برگزار کردند. این نمایشگاه یکی از نمادهای مبارزه بسیاری از کشورها با استکبار جهانی است که توانسته آثار بسیاری از هنرمندان را در کنار هم قرار داده تا به واسطه موضوع مهم فلسطین مبارزه فرهنگی بر علیه امپریالیسم را نمایش دهد.

توجه به ابعاد سازشکارانه چند کشور در برگزاری یک نمایشگاه

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در بازدید سفرای چند کشور خارجی از نمایشگاه آثار مسابقه «فلسطین تنها نیست» گفت: پس از اتفاقاتی که در فرانسه از سوی نشریه شارلی ابدو علیه پیامبر مهربانی اسلام افتاد، تصمیم به برپایی چنین رویدادی گرفتیم. چرا که نشریه شارلی ابدو با طرح آثاری خشن از پیامبر اسلام سعی در توهین به مسلمانان جهان کرد و دولت فرانسه و ریاست جمهوری آن به حمایت از این نشریه پرداخت. با توجه به اینکه ۱۰ درصد مردم فرانسه مسلمان هستند، اما دولت فرانسه به بهانه آزادی بیان آنها را نادیده گرفت و با حمایت از طرح‌های ضد اسلامی این نشریه به تمامی ۱.۵ میلیارد جمعیت مسلمان جهان توهین کرد و دل‌های آنها را به درد آورد.

وی ادامه داد: در جریان جنگ جهانی دوم شاهد هولوکاست توسط آلمان نازی هستیم. نکته اینجاست که چرا باید سرزمین‌های فلسطین به بهانه هولوکاست اشغال شود. در حالی که آلمان نازی مسبب جنگ بود. در سال ۱۹۴۸ شاهد رویدادهای تلخی هستیم که منجر به جنایت‌هایی علیه مردم مظلوم فلسطین می‌شود و بسیاری از آنها مجبور به ترک سرزمین‌های خود می‌شوند یا با سختی در نقاطی همانند نوار غزه زندگی و مبارزه می‌کنند.

شجاعی‌طباطبایی در ادامه گفت: برپایی مسابقه «فلسطین تنها نیست» بهانه‌ای بود تا بار دیگر حمایت خود و تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان را از فلسطین نشان دهیم. چرا که مردم مظلوم فلسطین طی سال‌های گذشته دچار رنج‌های بسیاری شده‌اند.

دبیر این رویداد افزود: مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» بیش از ۲۵۰۰ اثر از ۶۶ کشور دریافت کرد که نشان می‌دهد به معنای واقعی فلسطین تنها نیست. این در حالی است که فعالیت‌های سازشکارانه برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی یکی دیگر از ابعاد مورد توجه ما در فراخوان این رویداد بود.

امیدوارم روزی شاهد برگزاری این نمایشگاه در فلسطین باشیم

محمد حجیر معاون اول سفیر فلسطین در ایران هم ضمن ابلاغ پیام عذرخواهی سفیر کشور فلسطین که به دلیل بیماری نتوانسته بود در برنامه حضور پیدا کند، توضیح داد: این موضوع غریبی نیست که کشور جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار مردم فلسطین بوده و خواهد بود و من به نمایندگی از آقای سفیر به جهت برگزاری چنین نمایشگاهی قدردانی می‌کنم که بازهم اعلام حمایتی چندباره از ملت مظلوم فلسطین است.

وی گفت: ملت ما در فلسطین به تمام دوستان خودش در جهان و ایران چشم دوخته است. من امیدواریم امسال شرایط به گونه‌ای باشد که در فلسطین هم روز قدس پررنگی داشته باشیم. من امیدوارم به واسطه چنین رویدادهای مهمی بتوانیم روزی شاهد برگزاری چنین جلساتی در فلسطین باشیم.

 

نظر شما!!