برخی رسانه‌های کرد زبان گزارش دادند، ۱۰۰ دختر ایزدی نجات یافته از چنگال داعش در شهرستان سنجار در شمال عراق به نیروهای پلیس این کشور ملحق خواهند شد.

این رسانه‌ها اعلام کردند، انتصاب زنان ایزدی در ساختار پلیس در راستای اجرای توافق دولت اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی عراق برای عادی‌سازی شرایط در سنجار انجام شد، ۸۶۰۰ شهروند ساکن سنجار درخواست استخدام در نیروهای پلیس عراق را جهت خدمت در این شهرستان داشتند و قرار شد ۲۵۰۰ از آنها استخدام شوند.

این رسانه‌ها افزودند: آمارها در سنجار حاکی از این هستند که ۱۰۰ دختر ایزدی در میان استخدام شده‌ها هستند و بیشتر آنها از جمله دختران و زنان نجات‌یافته از چنگال داعش هستند.

هنوز سرنوشت ۳۰۰۰ زن و مرد ایزدی که سال ۲۰۱۴ توسط داعشی‌ها ربوده شدند، نامعلوم است.

پارلمان عراق برای تصویب قانونی برای زنان ایزدی نجات یافته تلاش می‌کند، در پیش‌نویس این قانون جنایات انجام شده در حق ایزدی‌ها جرایم کشتار جمعی محسوب و در آن تاکید شده مجرمان تخلف‌هایی چون آدم‌ربایی و اسارت شامل هیچ‌گونه عفو عمومی و یا ویژه‌ای نشوند.

در صورتی که این پیش‌نویس در پارلمان تایید شده و مورد موافقت قرار بگیرد، گام مهمی در ثبت سوابق جرائم صورت گرفته در طول درگیری خواهد بود و می‌تواند به جوامع آسیب دیده فرصت بهبود و بازسازی را بدهد.

نظر شما!!