از وین، یکم دی ماه به عنوان زمان برگزاری نشست غیررسمی و مجازی وزرای امور خارجه کشور‌های عضو برجام تعیین شد.
بیانیه هماهنگ کننده کمیسیون مشترک (هلگا اشمید) متعاقب نشست کمیسیون مشترک برجام منتشر شد که متن این بیانیه بدین شرح است..
ـــ نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. مطابق مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای توافقنامه است.
ـــ کمیسیون مشترک، به ریاست دبیرکل سرویس اقدام خارجی، هلگا ماریا اشمید، از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپا، جوزف بورل و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونین و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار شد.
ـــ مشارکت کنندگان در پرتو چالش‌های موجود، درباره همکاری درخصوص حفظ برجام و نحوه اطمینان حاصل کردن از اجرای کامل و موثر آن از سوی تمامی طرفین بحث کردند.
ـــ مشارکت کنندگان درباره برگزاری یک نشست غیررسمی وزرای امور خارجه دولت‌های عضو برجام در تاریخ اول دی ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس توافق کردند.

عراقچی:ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتار‌های غیرقانونی دیگران را متقبل شود
عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتار‌های غیرقانونی دیگران را متقبل شود.
هفدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و کشور‌های ۱+۴ بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و آخرین تحولات پیرامون برجام را مورد بحث و بررسی قرار داد.
در این نشست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیات کشورمان را برعهده داشت.
عراقچی در بخش‌هایی از سخنان خود در این نشست با اشاره به برخی اظهارنظر‌های رسانه‌ای که در روز‌های اخیر از سوی اروپا به گوش می‌رسد، تاکید کرد: قاعدتا سه دولت اروپایی که خود را پایبند به دموکراسی و قواعد آن می‌خوانند، نباید از دولت ایران انتظار داشته باشند که اصول دموکراسی را نادیده گرفته و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند. دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد و موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی پس از طی مراحل قانونی آن‌ها است.
معاون سیاسی وزیرخارجه ایران ضمن اعتراض به مواضع اخیر سه دولت اروپایی، بیان داشت: به‌جای محکومیت ترور ددمنشانه دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، سه دولت اروپایی مجازات قانونی یک شخص مجرم را محکوم کردند.
عراقچی تاکید کرد طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتار‌های غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد، و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد. ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتار‌های غیرقانونی دیگران را متقبل شود و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.
عراقچی در رابطه با گمانه زنی‌ها پیرامون بازگشت آمریکا به برجام گفت: ما به جای حرف و گمانه زنی، به اعمال توجه می‌کنیم. ایران همواره مواضع خود را بصورت شفاف بیان کرده است و حاضر است پس از بازگشت آمریکا به انجام تعهدات خود در برجام و اعاده وضعیت به شرایط ژانویه ۲۰۱۷، اجرای تعهدات برجامی خود که وفق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام آن‌ها را متوقف کرده است از سر گیرد.

نظر شما!!