به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور با اصل ماده واحده بند‌ها و اجزای آن با ۲۰۶ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف بخش «از تاریخ ابلاغ این قانون کلیه قوانین و مقررات عام و خاص مغایر این قانون کان لم یکن تلقی می‌گردد» در بند (ج) طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور با ۱۳۵ رأی موافق، ۶۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
آقای احمد امیرآبادی فراهانی در خصوص ابهام موجود در بند (ج) طرح مذکور گفت: در این بخش آمده که از تاریخ ابلاغ این قانون کلیه قوانین و مقررات عام و خاص مغایر این قانون کان لم یکن تلقی می‌گردد؛ ابهام بر این است که کلیه قوانین و مقررات بخش زیادی را شامل می‌شود که با وجود این مطلب در بحث اجرا با مشکلاتی مواجه می‌شویم از این رو پیشنهاد این بخش از بند (ج) را مطرح می‌کنم.
آقای محمدباقر قالیباف ضمن موافقت با پیشنهاد حذف بخشی از بند (ج) طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور به منظور رفع ابهام گفت: این ابهام وجود دارد؛ اگر در این بخش بیاوریم که همه قوانین عام و خاص با این احکام بودجه کان لم یکن تلقی شود بسیاری از قوانین حذف می‌شوند در صورتی که بودنشان لازم است و این هدف ما نیست و اگر به کمیسیون هم برگردانیم زمانی را سپری خواهد کرد که در شرایط فعلی مصلحت نیست. همچنین همکاران به صورت موازی بحث تنقیح قوانین را انجام می‌دهند لذا پیشنهاد حذف این بخش را وارد می‌دانم.

بیشتر بخوانید:

افزایش سهم تهران از منابع مالیاتی مغایر قانون اساسی شناخته شد

دو تابعیتی‌ها نمی‌توانند نامزد ریاست جمهوری شوند

 

اعلام تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی
رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی به منظور مبارزه با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد.
آقای قالیباف در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که یک ساعت و نیم از آغاز جلسه گذشته است، براساس دستور العمل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام می‌کنیم و رأس ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه ادامه جلسه علنی آغاز می‌شود.

آغاز مجدد جلسه علنی مجلس
جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پس از تنفس، مجدداً آغاز شد.
جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پس از حدود ۳۰ دقیقه تنفس به ریاست آقای علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس آغاز شد.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به منظور رعایت دستور العمل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن صحن علنی مجلس به مدت ۳۰ دقیقه، متوقف و از سوی رئیس مجلس تنفس اعلام شده بود.

قالیباف: رفع مشکلات کلانشهر‌ها با دریافت عوارض به جای مالیات
رئیس مجلس تاکید کرد: به جای مالیات باید از عوارض دریافتی از شرکت‌های بزرگ برای رفع مشکلات تهران و کلانشهر‌ها استفاده شود.
آقای محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز در پاسخ به اخطار قانون اساسی حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم محلات گفت: اخطاری که آقای سلیمی براساس اصل سوم قانون اساسی داد، وارد می‌دانم، چون اگر بخواهم نمونه‌ای را مثال بزنم، بسیاری شرکت‌ها که در کشور فعالیت‌های بزرگ دارند دفاترشان در کلانشهر‌ها به ویژه تهران است و اگر بنا باشد ۵۰ درصد مالیات‌ها به آنجا تعلق گیرد واقعیت این است که مناطق برخوردار، روز به روز برخوردارتر و مناطق محروم، محروم‌تر می‌شوند که این خلاف قانون اساسی است و نمایندگان باید به این مساله توجه کنند.
وی همچنین در پاسخ به پیشنهاد آقای یزدی خواه نماینده مردم تهران در این باره اظهارداشت: طبق نکته‌ای که آقای یزدی خواه گفت برخی مسایل و مشکلات مانند حاشیه نشینی و آسیب‌های اجتماعی در مناطق برخوردار مثل تهران یا کلانشهر‌ها وجود دارد، ولی از عوارض دریافتی باید برای رفع مشکلات این مناطق استفاده کرد، نه مالیات یعنی عوارضی که در شهرداری‌ها وجود دارد.
آقای قالیباف افزود: به عنوان نمونه عوارضی که بر مصرف بنزین در شهر تهران دریافت می‌شود که ممکن است روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین در پایتخت مصرف شود، این عوارض دریافتی را نمی‌شود از تهران بگیریم و به بقیه شهر‌ها دهیم، چون این عارضه مربوط به شهر تهران است و برای رفع آلودگی هوای پایتخت باید از آن استفاده شود.

نظر شما!!