آقای ظریف در گفتگویی با بیان اینکه آمریکا موظف به بازگشت به برجام است، افزود: آمریکا برای اینکه عضو برجام شود باید تلاش کند که شرایط عضویت را در برجام به دست آورد، ضمن اینکه افراد دولت بایدن هم می‌دانند که برای بازگشت به برجام برخی مسائل از جمله مسائل موشکی ایران قابل بحث نیست، زیرا در زمان مذاکرات برجام این مسایل مطرح شده است و فعلا قابل طرح نیست.
آقای ظریف تصریح کرد: آمریکایی‌ها به دنبال ارفاق بیشتر به ایران نیستند بلکه به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند ما را در خصوص مسائل دفاعی محدود کنند.

آمریکایی‌ها بدهکار مردم ایران هستند

وی افزود: آن‌ها در سیاست‌های منطقه‌ای خود بدهکار مردم ایران هستند ضمن اینکه در خصوص زمانبندی برجام تا روز آخر کلمه به کلمه با یکدیگر مذاکره کرده‌ایم تا پس از تکمیل مذاکرات برجام به امضا رسیده است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه زمان پنج سال برای رعایت برخی از محدودیت‌ها از سوی ایران به پایان رسیده است، گفت: آمادگی داریم که آمریکا به برجام برگردد، اما آمریکا باید با اجرای تعهدات خود امتیاز باز گشت به برجام رابه دست آورد.
آقای ظریف در ادامه گفت: آمریکایی‌ها در فصل هفتم منشور ملل به دنبال این بودند که ایران را به عنوان نقض و تهدید کننده صلح و متجاوز معرفی کنند تا بتوانند اقدامات تنبیهی را علیه ایران عملیاتی کنند.
وزیر امور خارجه افزود: آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی سه بار تلاش کرد ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت بین المللی معرفی و در قالب فصل هفتم منشور ملل قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تصویب کند، اما موفق نشد.

نگرانی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها از شکست اجماع جهانی علیه ایران

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها تاکنون نتوانسته اند ایران را در شورای امنیت سازمان ملل محکوم و یا قطعنامه‌هایی را علیه ایران در این شورا به تصویب کنند.
آقای ظریف اظهار داشت: در دوره اول برجام اجماع امنیتی جهانی علیه ایران شکست خورد و علت اصلی نگرانی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها در بر جام از بین رفتن این اجماع جهانی بود، زیرا آن‌ها برای امنیت سازی ایران تلاش زیادی انجام داده بودند، ولی موفق نشده بودند.

برجام تهدید امنیتی ایران را از بین برد

وزیر امور خارجه گفت: علت نگرانی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها از امضای برجام این بود که برجام تهدید امنیتی ایران را از بین برد و شش قطع نامه شورای امنیت نیز بدون اینکه علیه ایران اجرا شود از بین رفت.
آقای ظریف افزود: برجام یک توافق حقوقی بین شش کشور که اختیار از شورای امنیت داشتند، بود و ۱۰۴ صفحه سند برجام آنقدر قوی تدوین شده بود که چهار سال ترامپ نتوانست ایران را در سازمان ملل و یا شورای امنیت محکوم کند.
وزیر خارجه تصریح کرد: بیشتر متخصصان معتقدند برجام یک دستاورد بزرگی برای ایران است، زیرا آمریکا و رژیم اسرائیل همواره به دنبال ظرفیت سازی امنیتی ایران بودند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره تلاش می‌کردند که ایران را به عنوان یک تهدید امنیتی معرفی کنند و این تلاش نیز با گروگانگیری شروع شد و در آن زمان یک قطع نامه‌ای ذیل فصل هفتم منشور ملل به شورای امنیت بردند، اما شوروی مانع آن شد.
به گفته ظریف، مرحله دوم در جنگ ایران و عراق بود که آمریکایی‌ها به دنبال تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت بودند که در آن زمان که در سال ۶۶ با طراحی‌هایی که انجام شد از این موضوع نیز ممانعت به عمل آمد.

زیاده خواهی نگرش آمریکایی‌هاست

وزیر امور خارجه افزود: آمریکایی‌ها در سال ۸۳ و در سال ۲۰۰۴ میلادی، قبل از توافق پاریس باز هم خیز برداشتند که موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت ببرد، اما در این مورد نیز آمریکاییان نتوانستند موفقیتی به دست آورند.
آقای ظریف گفت: مقام معظم رهبری نسبت به عملکرد آمریکایی‌ها بدبین هستند و کسی هم تردید ندارد و همه معتقدند آمریکایی‌ها روی حرف خود نمی‌ایستند و زیاده خواهی نگرش آمریکایی‌هاست.
وزیر امور خارجه ایران افزود: ایران به تمام تعهدات خود در برجام متعهد مانده است و تاکنون کسی نگفته است که ایران از برجام خارج شده است و دوستانی که مخالف برجام بودند، بدانند مذاکرات مسقط قبل از دولت روحانی شروع شده بود.
وی اظهار داشت: در مسقط فاصله مذاکرات اول و دوم بیش از یکسال طول کشید و دوستان کاری کردند که مذاکرات دو طرف بسیار طولانی شود.
آقای ظریف با اشاره به انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا گفت: اینکه آقای بایدن هم می‌خواهد چه کند باید منتظر بمانیم، زیرا افراد آقای بایدن می‌دانند باید به بر جام بر گردند.
به گفته ظریف، آمریکا از برجام خارج شد و هم اکنون عضو برجام نیست و تاکنون نیز نتوانسته در باز گرداندن قطع نامه‌ها علیه ایران استفاده کند، لذا آمریکا حضور خود را در برجام متوقف کرد.
وزیر امور خارجه گفت:، اما آمریکا عضو سازمان ملل متحد است و به استناد اصل ۲۵ منشور ملل نباید مانع اجرای برجام شود.

آمادگی داریم آمریکا به برجام بر گردد

وزیر امورخارجه تاکید کرد: ما آمادگی داریم که آمریکا به برجام برگردد، اما آمریکا باید با اجرای تعهدات خود امتیاز باز گشت به برجام رابه دست آورد.
آقای ظریف اظهارداشت: ما به آینده بدبین نیستیم، آمریکا در فشار حداکثری به مردم ایران بسیار اجحاف کرده است، ولی نتوانسته کاری انجام دهد و آمریکا در این مساله بازنده است، اما ما هم برنده نیستیم، چون مردم تحت فشار بودند و این بازی می‌تواند به یک بازی برد – برد تبدیل شود.
وزیر خارجه تاکید کرد: برجام باعث قدرت ما شد و نباید فراموش کنیم که برخی از کشور‌ها منتقد سیاست‌های آمریکا هستند، اما بدون ایجاد تنش به پیشرفت نیز می‌رسند.
وی در ادامه گفت: به عنوان مثال هم اکنون فرانسه، مالزی، ترکیه و آلمان مخالف سیاست‌های آمریکا هستند، اما با آمریکا نیز تنش ندارند و در برابر آمریکا استقلال نسبی خود را حفظ کرده اند.
آقای ظریف خاطر نشان کرد: من به همراه دوستان در حال آماده‌سازی کتابی هستیم به نام” نظام بین الملل در جهان پسا برجام” و این را نباید فراموش کنیم که ما معتقدیم در دنیا اتفاقی در حال شکل گیری است و مرکز قدرت دنیا از اروپا و آمریکا به این سمت در حال تغییر است و آمریکایی‌ها به دنبال این هستند در برابر این اقدام مقاومت کنند.

تسخیر قلب‌ها و الهام‌بخشی از دیگر منابع قدرت کشور‌ها

وی بیان کرد: دوم اینکه منابع قدرت در جهان متعدد شده اند و در حال حاضر منابع دیگر قدرت نظامی، اقتصادی نیست بلکه تسخیر قلب‌ها و الهام‌بخشی است که می‌تواند به شما توان رقابت در جهان را بدهد و ایران با خود باوری به دنبال این مساله مهم جهانی است.
وی گفت: تعامل با کشور‌های دنیا یکی از سیاست‌های دیپلماسی ما است و در این راستا برای توسعه روابط بین ایران با کشور‌های روسیه و چین اقدامات مهمی انجام شده به طوری که در طول ۷ سال گذشته ۳۰ سفر به روسیه انجام داده‌ام و تعداد سفر‌های من به چین نیز قابل توجه بوده است و در همه این سفر‌ها بحث اقتصادی در کنار بحث سیاسی مطرح شده است.

رژیم اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت

آقای ظریف با اشاره به رسمیت نشناختن رژیم اسرائیل گفت: در چارچوب روابط بین‌المللی برای من قابل تصور نیست که در شرایطی ما اسرائیل را به رسمیت بشناسیم، هرچند که در سال ۱۹۴۸ اسرائیل عضو سازمان ملل شد، اما در آن زمان نیز ایران با عضویت رژیم اسرائیل در سازمان ملل مخالف بود و این موضعی که ما در برابر اسرائیل داریم یک موضع منفرد در برابر رژیم صهیونیستی است.
وی گفت: با سیاست‌هایی که رژیم صهیونیستی در پیش گرفته این رژیم به طرف اضمحلال پیش می‌رود و ما نیز اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت، اما اگر فلسطینیان بخواهند با اسرائیل به توافق برسند مشکلی نداریم.

تنها راه حل فلسطین راه حل دموکراتیک است

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما به عنوان کشوری که آرمان‌های فلسطین را می‌شناسیم تحلیل ما این است که این کار رژیم صهیونیستی به نهایت نمی‌رسد، چون ماهیت تجاوزگری رژیم اسرائیل یک واقعیت انکار ناپذیری است که از ابتدا وجود داشته است.
ظریف گفت: تنها راه حل فلسطین راه حل دموکراتیک است که شبیه آن در آفریقای جنوبی اتفاق افتاد به طوری که نژاد پرستان می‌گفتند که با قدرت اکثریت سیاه‌پوستان اقلیت سفیدپوستان از بین خواهند رفت در حالی که چنین اتفاقی در آفریقای جنوبی نیفتاد و هم اکنون نیز سفیدپوستان در این کشور قدرت اقتصادی بیشتری در اختیار دارند.
وزیر امور خارجه بیان کرد: به عنوان یک دیپلمات تاکید می‌کنم که باید کنوانسیون‌های حقوقی در مسائل بین المللی رعایت شود و نباید کشور‌ها از این مسئله سوء استفاده کنند در حالی که آمریکا بر خلاف تعهدات بین المللی از سال ۱۳۳۲ برخلاف این تعهدات عمل کرد و پس پیروزی انقلاب اسلامی سفارت آمریکا مرکز جاسوسی شد.

مبنای مشروعیت جمهوری اسلامی ایران از مردم است

آقای ظریف تاکید کرد: با بیش از ۴۵ سال فعالیت دیپلماسی تاکید می‌کنم بدون رضایت مردم امکان پیگیری روابط خارجی وجود ندارد و ما مشروعیت خود را نه از سلاح و یا قدرت نظامی و یا قدرت خارجی می‌گیریم بلکه مبنای مشروعیت جمهوری اسلامی ایران از مردم است.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: تنها ابزار قدرت ما در جهان مردم ایران هستند و رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران یک نظام اخلاقی و یا دینی نیست، بلکه یک نظام حیاتی است و این نیز بر خلاف دین و اخلاق نیست.
آقای ظریف در پایان تصریح کرد: ما به عنوان یک دولتمرد باید در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم و باید بدانیم که بدون مردم ما هیچ هستیم

نظر شما!!