وزیر کشور با قدردانی از ناجا در برخورد با سایت های شرط بندی گفت: فضای مجازی باید برای مردم مطمئن و سالم باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای رحمانی فضلی در پایان جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با اشاره به این که مردم کشور ما در معرض تبلیغات شدید و بمباران رسانه ای دشمن هستند ، گفت: هر خبری که در حوزه اقتصادی مطرح می شود مربوط به یک دستگاه اجرایی است و متولی دارد و تاکید داریم که هر دستگاهی موظف است به شبهات و ابهام ها و تحریف های خبری پاسخ مناسب بدهد و مردم را در معرض داوری درست قرار دهد.
وی افزود: مسئله بعدی که در این جلسه مطرح شد، این بود موفقیت هایی در حوزه های تولیدی و اقتصادی به دست می آید و ایرادی هم که گرفته شد این است که روابط عمومی های ما نمی توانند به صورت منسجم و موثر و سریع در این خصوص اقدام کنند و پاسخگو باشند؛ توصیه شد که دستورالعملی برای روابط عمومی ها نوشته شود که موارد مثبت و موثر را حتما اطلاع رسانی کنند.
رحمانی فضلی بحث دیگر در جلسه را مربوط به نیروی انتظامی دانست و گفت: گزارش بسیار خوبی از بحث مقابله با کانال ها، فضای مجازی و سایت ها و اقدامات خلاف قوانین و قاچاق و در مباحث مربوط به قمار و سوء استفاده ها و کلاهبرداری ها ارائه شد و درباره نقل و انتقال پول و سایر مسائل مطالبی را ارائه کردند که بسیار گزارش خوبی بود.
دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با تشکر از ناجا گفت: انتظار می رود ناجا و وزارت اطلاعات روی این موضوع کار کنند چون یکی از موارد تخلف و جرم خیز در حوزه اقتصادی در فضای مجازی است و باید مردم با اطمینان وارد فضای مجازی می شوند.
رحمانی فضلی افزود: اما برخی کلاهبرداری ها باعث متضرر شدن مردم می شود که لازم است حتما به صورت مستمر و منسجم و با همکاری همه دستگاه های فعال در حوزه مجازی این اطمینان ایجاد شود.

 

وزیر کشور گفت: قیمت کالاهای اساسی در بازار باید منطقی و نوسان نرخ ها کنترل شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای رحمانی فضلی در پایان جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی افزود: یکی دیگر از موضوع هایی که در این جلسه مطرح شد بحث قیمت کالاهای اساسی در بازار و نوسان در این حوزه است، در دو ماه اخیر با نوسان های زیادی مواجه بودیم که این موضوع منجر به سوء استفاده ها در حوزه افکار عمومی می شود.
وی گفت: برخی دولت را به ناکارآمدی در این زمینه متهم کنند و برخی اطلاعات غلط به مردم می دهند؛ ولی آنچه مردم با آن مواجه اند افزایش قیمت و این نوسان نرخ هاست که در برخی موارد با اطلاعی که داریم، شاید برای مردم قابل توجیه نیست.
رحمانی فضلی گفت: درخواست جلسه این بوده است که رسانه ها به دنبال اطلاعات درست بروند و از دستگاه متولی سوال کنند و آن دستگاه نیز موظف به پاسخگویی است، دستگاه های متولی نیز تلاش کنند با منابعی که در اختیارشان است بازار را کنترل کنند.
وی افزود:​ گزارش ها نشان می دهد امسال از لحاظ تامین نهاده ها و مواد اولیه حوزه تولید مواد کشاورزی با مشکلی مواجه نبوده ایم، هرچند در فصول و مواقع تامین آن نوساناتی رخ داده است اما ما در این موقعیت ها ذخایری داریم که باید استفاده بهینه کنیم.
رحمانی فضلی افزود: هم وزارت جهاد کشاورزی و هم صمت و هم بانک مرکزی و هم وزارت اقتصاد و دارایی تلاش کنند نوسان نرخ کالاهای اساسی به ویژه در بازار کنترل شود و تولید را به صورت برنامه ریزی شده دنبال کنند.
وی تصریح کرد: دستگاه های متولی در ایام مصرف طوری برنامه ریزی کنند که با گرانی مواجه نشویم و از رسانه ها توقع داریم که واقعا آنچه را که به عنوان گرانی در بازار مطرح است، دنبال کنند و کسی منع نمی کند اما حس رهاشدگی در بازار را به مردم القا نکنند زیرا هم ستاد تنظیم بازار در وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی کارها را دنبال می کنند و همه باید کمک کنیم تا بازار منطقی تر شود.

بررسی لایحه بودجه 1400 باید دقیق و کارشناسانه باشد

وی افزود: یکی از موضوع هایی که امروز فضای ذهنی جامعه با آن درگیر شده، بحث بودجه است و به هر حال لایحه بودجه از سوی دولت داده می شود که پیشنهاد است و در لایحه بودجه درآمدها و هزینه ها و مصارف دیده می شود و مجموع سیاست ها نیز وجود دارد که همه این ها در مجلس و کمیسیون های مختلف و در کمیسیون تلفیق و در نهایت در خود مجلس بررسی می شود.
دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی گفت: دولت و بخش های مختلف دولتی هم در تمام مراحل در مجلس هستند و امیدواریم مجلس با نگاه کارشناسانه و دقیق بودجه را بررسی کند و از نظر کارشناسی دولت در همه زمینه ها استفاده کند و آنچه بیرون خواهد آمد، قانون است که همه باید آن را رعایت کنند.
رحمانی فضلی گفت: با این حال در این فضای ارائه لایحه تا تبدیل به قانون؛ طبق معمول کسانی که به دنبال سوء استفاده یا القاء ناکارآمدی یا القای عدم کارشناسی یا بزرگ نمایی و هر چیز دیگری هستند، به بودجه حمله می کنند.
وی افزود: باید سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی بودجه و هم دستگاه های اجرایی به عنوان متولیان بخش خودشان از آنچه به عنوان لایحه است ، صیانت بکنند و پاسخ های لازم را بدهند و شبهات را رفع کنند.
رحمانی فضلی گفت:​ رسانه ها به ویژه رسانه ملی در بحث های کارشناسی بودجه ، هم موافق و هم مخالف را با هم به رسانه بیاورند تا هم سطح آگاهی مردم بالا رود و هم از نظر کارشناسی در برنامه استفاده شود.

نظر شما!!