پیدا شدن اشیاء عجیب در دنیا و ایران باعث حیرت و ترس بسیاری از افراد شده است. این اشیاء عجیب ابتدا در بیابان “یوتا” و سپس در مناطق مختلف از جمله “انگلیس” و “آلمان” پیدا شده و در نهایت نیز سر از جاجرود ایران درآوردند. حالا بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که این شیء عجیب چیست؟

مونولیت، ایده‌ی یک نویسنده که رنگ واقعیت به خود گرفت

برای فهم این موضوع باید ابتدا به نام این شی عجیب پرداخت. “مونولیت” نامی است که بر این اشیاء مستطیلی عجیب نهاده شده است. این نام از رمان مشهور “2001؛ یک ادیسه فضایی” آرتور سی کلارک نویسنده نامدار رمان های علمی تخیلی گرفته شده است. در این رمان، فرازمینی‌ها سه مونولیت را در سه دوره تاریخی مختلف و در مناطق گوناگون کره زمین نصب می‌کنند. مواجهه انسانها با این اشیاء عجیب باعث تحول تمدن بشری شده و انسان امروزی را می‌سازد. در واقع رمان مشهور سی کلارک درباره مواجهه انسان‌ها با این اشیائی است که فرازمینی‌ها آن را در زمین کاشته اند.

فیلم سینمایی کوبریک و مونولیتی که فرهنگ شد

در دهه 60 میلادی “استنلی کوبریک” کارگردان نامی یک فیلم سینمایی را بر اساس رمان ادیسه فضایی سی کلارک و با همان نام ساخت. کوبریک در این فیلم مونولیت‌ها را به صورت یک مکعب مستطیل فلزی یا سنگی سیاه رنگ و چند متری به نمایش گذاشت.

استنلی کوبریک در واقع باعث شهرت مونولیت‌ها و ورود آن به فرهنگ سینمایی بشر شد. او فیلم خود را در چهار پرده یا روایت ساخت که مونولیت‌ها به نحوی در هر چهار روایت نقش داشتند. قسمت اول فیلم از سایر بخش‌های شاهکار کوبریک مشهورتر است و مونولیت نیز در محور آن قرار دارد.

در واقع، قسمت اول فیلم به نخستین روزهای حضور انسانیان بر سیاره ما بر می‌گردد. در داستانی طولانی و بدون دیالوگ، فیلم به نمایش نماهایی از زندگی نخستین راست‌قامتان روی زمین می‌پردازد. در بین زندگی روزمره آن‌ها ناگهان تخته‌سنگی سیاه رنگ در محل زندگی آن‌ها ظاهر می‌شود که به نظر می‌رسد بر روند تکامل و رشد این موجودات نقش بازی می‌کند. جزئیات بیش‌تر از تأثیر این تخته سنگ بیگانه در روند رشد این نخستی‌ها در کتاب آمده‌است. تحت تأثیر آموزه‌ها و تأثیرات این تخته‌سنگ موجودات اولیه شروع به همکاری با یکدیگر برای تصاحب منابع موجود (چشمه آب) می‌کنند و موفق به استفاده از ابزارهای اولیه می‌شوند. استخوانی که نقش سلاحی اولیه‌ای را بازی می‌کند در نمایی خیره‌کننده از فیلم وقتی از سوی یکی از نخستی‌ها به هوا پرتاب می‌شود پیچ‌وتاب می‌خورد و بیننده را با خود به جهشی عظیم و چند میلیون ساله در تاریخ می‌برد و در نهایت ساختاری شبیه آن استخوان در مدار زمین دیده می‌شود که سلاحی مدرن و فضایی است.

ادیسه فضایی کم کم تبدیل به یکی از فیلم‌های تاریخ ساز صنعت سینما تبدیل شد و مونولیت‌ها را هم وارد فرهنگ بشری کرد.

مونولیت، پیام فرازمینی‌ها یا نشانه نابودی بشر؟

حالا پس از گذشت چند دهه از ساخت آن فیلم سر و کله مونولیت‌ها در جهان واقعی نیز پیدا شده است. به همین دلیل بسیاری گمان دارند که در حقیقت، مونولیت‌ها پیامی فرستاده شده از جانب فرازمینی‌ها به ما انسان‌ها است. بسیاری معتقدند همانند رمان آرتور سی کلارک و فیلم سینمایی استنلی کوبریک مونولیت‌ها قرار است انسان را وارد  دوره جدیدی از حیات خود نمایند، همانطور که در آن اثر، راست قامتان را وارد تمدن بشری نوین کرد. بسیاری این اشیاء را به کرونا ربط می‌دهند و معتقدند این بار مونولیت پیام آور مرگ و نابودی بشر است و اولین نشانه نابودی تمدن بشری هم شیوع کرونا است.

حواشی در مورد مونولیت‌ها هنوز ادامه دارد. بزرگترین پرسش این است که چه کس یا کسانی این اشیاء عجیب سه متری را در مناطق مختلف کاشته است؟ برخی آن را اثر یک هنرمند دیوانه و برخی نیز آن را فوتوشاپی رندانه می‌دانند. هرچه باشد اکنون اشیاء سنگی یا فلزی مشکوک باعث پرکشیدن خیال برخی و ترس برخی دیگر شده است

نظر شما!!