آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه «سمیر المنصور» سفیر جدید تونس با اشاره به اینکه جمهوری تونس به عنوان کشوری مسلمان، برادر، دوست و مهم در شمال آفریقا می‌تواند دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به کشور‌های آفریقایی، شمال آفریقا و اروپا باشد، تاکید کرد: روابط تهران- تونس پس از انقلاب در این کشور خوب و روبه توسعه بوده است و احساس قرابت و نزدیکی بین دو کشور بوجود آمده است.
«سمیر المنصور» سفیر جدید تونس نیز در این دیدار، تاکید کرد: جمهوری تونس اراده‌ای عمیق و توجه ویژه برای توسعه روابط همه جانبه با کشور دوست، برادر و مسلمان ایران دارد و تونس می‌تواند به عنوان سکویی برای روابط ایران با اروپا و افریقا شود.
وی با اشاره به روابط و پیوند‌های تاریخی بین دو ملت، تصریح کرد: مردم تونس علاقه‌ای ویژه به ایران دارند و آمادگی داریم روابط دو جانبه در همه سطوح تعمیق یابد.

ایران آماده انتقال تجربیات علمی و فنی به اوگاندا است
رئیس جمهور روابط تهران – کامپالا را “دوستانه و رو به توسعه” خواند و تاکید کرد: ایران آماده انتقال تجربیات علمی و فنی خود به اوگاندا به عنوان یک کشور دوست است.
آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید اوگاندا در تهران، گفت: تهران آماده است روابط خود را بیش از پیش در همه عرصه‌های مورد علاقه با کامپالا ارتقاء دهد.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به درخواست سفیر اوگاندا برای حضور بیشتر شرکت‌های ایرانی و انتقال دانش و فناوری، گفت: دولت ایران، شرکت‌های ایرانی بویژه بنگاه‌های فعال در عرصه‌های صنعتی و علمی و فناوری را به حضور و مشارکت در طرح‌های عمرانی و زیربنایی اوگاندا تشویق خواهد کرد.
آقای روحانی با اشاره به دعوت رئیس جمهور اوگاندا از وی برای دیدار رسمی از کامپالا ابراز امیدواری کرد که این سفر در فرصت مناسب انجام گیرد.
آقای “محمد تزیکوبا کیسا مبیراء ” سفیر جدید اوگاندا نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود گفت: اوگاندا خواهان گسترش همکاری‌ها با ایران در همه عرصه‌ها است و با توجه به پیشرفت‌های عظیم علمی و فنی ایران خواهان حضور فعالتر شرکت‌های ایرانی و انتقال این تجربیات به اوگاندا هستیم.
سفیر اوگاندا همچنین به نمایندگی از سوی رئیس جمهور کشورش از آقای روحانی برای دیدار رسمی از کامپالا دعوت کرد.

ایستادگی ایران کنار ملت و دولت سوریه تا پیروزی نهایی بر تروریسم
رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران تا پیروزی نهایی بر تروریسم، بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه در کنار ملت و دولت این کشور خواهد ایستاد.
آقای روحانی روز سه‌شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید سوریه در تهران، روابط ایران و سوریه را در طول تاریخ راهبردی، دوستانه و برادرانه توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر که ملت سوریه در سنگر دفاع از حق و حقیقت و مبارزه با تروریسم بودند، همواره حامی آن‌ها بوده و تا پیروزی نهایی بر تروریسم، بازگشت آوارگان و بازسازی این کشور نیز کنار ملت و دولت سوریه خواهد ایستاد.
رئیس جمهور همچنین با تسلیت درگذشت ولید معلم وزیر امور خارجه فقید سوریه و قدردانی از تلاش‌های او در مسیر تحکیم و تقویت روابط دو کشور افزود: ایران در عرصه فعالیت‌های دیپلماتیک و به‌ویژه در چارچوب مذاکرات آستانه به تلاش‌های خود برای استقرار کامل ثبات و آرامش در سوریه ادامه خواهد داد.
آقای “شفیق دیوب” سفیر جدید سوریه در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور، گفت: دولت و ملت سوریه، خواهان حفظ همه دستاورد‌های ارزشمندی هستند که در طول ۴ دهه گذشته در روابط راهبردی با جمهوری اسلامی ایران حاصل شده است.
سفیر جدید سوریه با قدردانی از همراهی ملت و دولت ایران با ملت سوریه در روز‌های سخت افزود: سوریه همچنان در حال مبارزه با تروریسم و اشغالگری در تمام ابعاد و اشکال آن است. سوریه در کنار دوستانی، چون ایران دستاورد‌های بزرگی در مقابله با تروریسم به دست آورده، اما همچنان کار‌های زیادی نیز برای انجام دادن پیش روی ما قرار دارد.
وی همچنین با تشکر از فعالیت‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران برای برقراری صلح و ثبات کامل در سوریه، بازگشت آوارگان و به نتیجه رسیدن تلاش‌های کمیته قانون اساسی این کشور اظهار داشت: سوریه خود را به امنیت و ثبات منطقه متعهد می‌داند و در برابر هر اقدام، طرح و توطئه‌ای که امنیت و ثبات منطقه را هدف قرار داده باشد، ایستادگی خواهد کرد.
اراده ایران توسعه روابط با اندونزی است
رئیس جمهور تاکید کرد: اراده و تصمیم جمهوری اسلامی ایران افزایش همکاری‌ها و توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی و فن آوری با جمهوری اندونزی است.
آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه «رونی پراستیویولیا نتورو» سفیر جدید اندونزی ابراز امیدواری کرد همکاری‌های تهران-جاکارتا هر چه زودترسامان و توسعه یابد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به سفر به اندونزی و دیدار با علمای این کشور، تاکید کرد: اسلام مورد نظر دو کشور بر پایه اصول اسلام اعتدالی و رحمانی بنا شده است.
«رونی پراستیویولیا نتورو» سفیر جدید اندونزی نیز در این دیدار با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور اندونزی برای گسترش و تقویت مناسبت دو کشور در همه زمینه ها، بر ضرورت همکاری‌های متقابل و حضور مستمر شرکت‌های ایرانی و اندونزیایی در دوکشور و اجرای پروژه‌های مشترک و بهره گیری از فرصت‌های جدید همکاری تاکید کرد.
ایران در پی گسترش همکاری‌ها با شرق آسیا از جمله ژاپن است
رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به گسترش همکاری‌های مشترک با شرق و از جمله ژاپن به عنوان یکی از کشور‌های مهم این منطقه است.
آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید ژاپن در تهران، با بیان اهمیت تسریع در اجرای توافقات مشترک و همچنین آزاد سازی منابع مالی ایران در توکیو، گفت: ایران همواره از توسعه روابط اقتصادی و علمی با ژاپن استقبال می‌کند و امیدواریم در فضای جدید، شاهد تحولی در این روابط و حضور بیشتر شرکت‌های ژاپنی در پیشبرد طرح‌های ملی ما در حوزه‌های علمی و فناوری باشیم.
آقای ” آیکاوا کازوتوشی” سفیر جدید ژاپن در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور، تاکید کرد ژاپن مصمم به توسعه همکاری‌های مشترک با ایران در حوزه‌های مورد علاقه است.
سفیر جدید ژاپن گفت: ژاپن و ایران دو شریک و همکار بسیار خوبی بوده اند و نهایی و عملیاتی شدن توافقنامه همکاری فنی دو کشور، فرصت‌های گسترده‌ای را برای همکاری‌های مشترک تهران – توکیو فراهم خواهد ساخت.
وی با اشاره به دستاورد‌های سفر‌های متقابل مقام‌های ارشد دو کشور به تهران و توکیو اظهارداشت: نخست وزیر جدید ژاپن با ادامه راه آقای آبه شینزو در خصوص توسعه همکاری‌ها با ایران، مصمم است با تهران برای یک دنیای شکوفاتر و صلح آمیز‌تر همکاری کند.
“کازوتوشی” همچنین تاکید کرد ژاپن صددرصد از برجام حمایت می‌کند و در کنار ایران می‌ایستد.
آمادگی ایران برای تعمیق روابط تجاری و صنعتی با مکزیک
رئیس جمهور با اشاره به روابط دوستانه ایران و مکزیک و فرصت‌های همکاری بین دو کشور در همه زمینه‌ها بویژه اقتصادی و علمی و فن آوری، ابراز امیدواری کرد روابط تهران- مکزیکوسیتی بیش از پیش گسترش یابد.
آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه «گیرمو الخاندرو پونته» سفیر جدید مکزیک، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا روابط تجاری، صنعتی، بهداشتی و همچنین همکاری‌های بین شرکت‌های دو طرف تعمیق یابد.
«گیرمو الخاندرو پونته» سفیر جدید مکزیک نیز در این دیدار با تاکید براینکه ایران نه تنها به عنوان یک کشور دوست بلکه متحد ایالات متحده مکزیک است، تصریح کرد: مکزیک از هیچ تلاشی برای گسترش همکاری و ارتقای روابط دوجانبه با ایران فروگذار نیست.
آمادگی تهران برای گسترش همکاری‌ها با بانکوک در همه زمینه‌ها
رئیس جمهور تاکید کرد: تهران برای توسعه همکاری‌های دوستانه با بانکوک ارزش زیادی قائل بوده و آماده گسترش این همکاری‌ها در همه زمینه‌ها است.
آقای روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید تایلند در تهران، با استقبال از همکاری‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور اظهارداشت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای افزایش سطح روابط دو کشور وجود دارد که امیدوارم در دوران ماموریت شما به عنوان سفیر جدید، از این ظرفیت‌ها نهایت بهره برداری انجام گیرد.
آقای روحانی همچنین خواهان اجرای کامل توافقات مشترک دو کشور شد.
آقای “وراووت پونگ پرایاپانت” سفیر جدید تایلند در تهران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود گفت: قرن‌ها روابط ایران و تایلند و روابط دیپلماتیک رسمی ۶۵ ساله فرصت مناسبی برای تعمیق بیش از پیش همکاری‌های مشترک ایجاد کرده و بانکوک مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه‌های موردعلاقه گسترش دهد.
سفیر جدید تایلند در تهران اظهارداشت: تایلند خواهان حضور گسترده‌تر دانشجویان تایلندی در ایران و تحصیل در رشته‌های مختلف است و این موضوع بی تردید در تقویت همکاری‌های دو ملت و دو دولت بسیار نقش آفرین است.

نظر شما!!