مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی ( بیست و پنجم آذر ) به شرح زیر است:

تولد ذهبی، مورخ مشهور مسلمان
۷۶۹ سال پیش، در ماه ربیع الثانی سال ۶۷۳ هجری قمری «محمد بن احمد ذهبی» ملقب به شمس الدین، محدث و مورخ مشهور متولد شد.
او به گردآوری احادیث علاقه زیاد داشت و برای تکمیل این علم، سفر‌های بسیار کرد و در این سفر‌ها از بسیاری از بزرگان و علما، حدیث شنید. ذهبی وقایع تاریخ اسلام و مشاهیر این دوران را از زمان ظهور آئین اسلام تا سال ۷۰۴ هجری قمری دنبال کرد و اخبار و وقایع محدثین آن دوره را نیز به رشته تحریر درآورد. وی این مجموعه را تحت عنوان «تاریخ اسلام» به صورت کتابی تنظیم کرده است. آثار ذهبی بسیار مورد استفاده اهل علم قرار گرفت و در اکثر مواقع دانش پژوهان برای شنیدن احادیث، به محضرش می‌شتافتند. از میان آثار او می‌توان به کتب «الکاشف»، «طبقات القُراء»، «المعجم الصغیر» و «المعجم الکبیر» اشاره کرد. ذهبی درسال ۷۴۸ هجری قمری در دمشق ـ پایتخت سوریه ـ درگذشت.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی
تولد ایفل، معمار برج معروف پاریس
۱۸۸ سال پیش در چنین روزی پانزدهم دسامبر سال ۱۸۳۲ میلادی الکساندر گوستاو ایفل (Alexandre Gustave Eiffel) مهندس و معمار برج ایفل متولد شد.
این مهندس، استاد ساخت سازه‌های بزرگ فلزی است که بیشترین شهرتش را بخاطر ساخت برج ایفل و همچنین ساخت بدنه داخلی و فلزی مجسمه آزادی در آمریکا کسب کرده است. خانواده‌ی گوستاو ایفل در قرن ۱۸ میلادی از آلمان به فرانسه مهاجرت کرده و نام خانوادگی ایفل را از روی کوهی که در سرزمین اصلیشان در غرب آلمان قرار داشت انتخاب کرده بودند. از یادگار‌های مهم و فراموش نشدنی گوستاو ایفل می‌توان به برج ایفل نماد شهر پاریس اشاره کرد. این برج برای نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۸۸۹ برای بزرگداشت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه، ساخته شد. ساختن برج زیر نظر گوستاو ایفل در اول ژوئیه سال ۱۸۸۷ شروع شد. برج ایفل یک هنر مهندسی در سازه‌های فلزی به حساب می‌آید و گوستاو ایفل تمام علم و نبوغ خود را در مهندسی و ریاضیات آمیخته با هنر به رخ جهانیان کشید. ساخت برج ایفل دو سال و دو ماه طول کشید. ۸۵۰ نفر در ساخت آن کار کردند. این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده است و برای اتصال آن‌ها از دو و نیم میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده است. ارتفاع برج ۳۲۴ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بوده است. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است. گوستاو ایفل سرانجام در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۱۹۲۳ و در ۹۱ سالگی دیده از جهان فروبست.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی
تولد هانری بکرل، یکی از کاشفان پرتوزایی
۱۶۸ سال پیش در چنین روزی، پانزدهم دسامبر سال ۱۸۵۲ میلادی «هانری بکرل» (Henri Becquerel)، فیزیکدان و مکتشف فرانسوی، درشهر پاریس متولد شد.
او پس از آنکه رونتگن فیزیکدان آلمانی، اشعه ایکس را کشف کرد، درصدد کشف اجسامی برآمد که از خود اشعه ایکس ساطع می‌کنند. بکرل در سال ۱۸۹۶ میلادی عناصری را کشف کرد که خاصیت رادیواکتیو دارند و اشعه ایکس تولید می‌کنند. وی به دلیل همین اکتشاف در سال ۱۹۰۲ میلادی، موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته فیزیک شد. بکرل در سال ۱۹۰۸ درگذشت.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی
درگذشت والت دیزنی، خالق میکی موس
۶۴ سال پیش در چنین روزی، ۱۵ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی والت دیزنی (Walt Disney)، موسس بزرگترین کمپانی انیمیشن جهان به دلیل سرطان ریه در کالیفرنیا درگذشت.
والت الیاس دیزنی در سال ۱۹۰۱ میلادی متولد شد. او نخستین شخصیت پویا نمایی خود را با نام میکی موس در سن ۲۷ سالگی خلق کرد. والت دیزنی با خلق شخصیت‌های کارتونی توانست در مدت عمر خود خاطرات زیبایی را برای کودکان و نوجوانان جهان به ارمغان اورد. آثار او که عمدتاً کاراکتریستیک و نوعاً بدون صدای شخصیت خلق شده اند، به نوعی گویش و زبان جهانی را برای مخاطب تداعی می‌کنند. کمتر کسی را در نسل‌های مختلف می‌توان یافت که بیننده آثار والت دیزنی و کمپانی فیلمسازی اش یا مصرف کننده اجناس و اسباب بازی‌های فروشگاه‌های دیزنی نبوده باشد. او موسس بزرگترین کمپانی تولید انیمیشین در جهان بود. هم اکنون کمپانی والت دیزنی از بزرگترین شرکت‌های تولید فیلم‌های پویا نمایی در جهان به شمار می‌آید.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی
خروج نیرو‌های اشغالگر اسپانیایی از صحرای غربی
۴۵ سال پیش در چنین روزی پانزدهم دسامبر سال ۱۹۷۵ میلادی خروج نیرو‌های استعمارگر اسپانیا از صحرای غربی در افریقا آغاز شد. کشور صحرا در شمال غربی افریقا، از اوائل قرن هجدهم، شاهد حضور استعمارگران اسپانیایى، در این منطقه بود. اسپانیا در سال ۱۸۸۴ م، صحرای غربی را به عنوان صحرای اسپانیا خواند امّا با شکل‏ گیری مبارزات ضد استعماری و در نهایتْ تأسیس جبهه پولیسارْیو، از اتحاد گروه ‏های مبارز، این مبارزات شکلی سازمان یافته و گسترده یافت. بعد از جنگ جهانی دوم، تحت فشار افکار عمومی و سازمان ملل برای انجام همه ‏پرسی جهت واگذاری خودمختاری به این منطقه، کشور‌های مراکش و موریتانی، همسایگان صحرا، ادعای مالکیت این منطقه را مطرح نمودند. بر این اساس توافقی میان این دو کشور با اسپانیا به عمل آمد که بر اساس آن، دو سوم صحرا به مراکش و یک سوم به موریتانی داده می‏ شد اما این مسئله مورد اعتراض مردم صحرا و نیز جبهه پولیساریو قرار گرفت. در این میان از نیمه دسامبر ۱۹۷۵، اسپانیا خروج نیرو‌های خود را آغاز نمود و ظرف مدت ۲ ماه، کشور صحرا را تخلیه کرد. به دنبال خروج نیرو‌های اشغال‏گر اسپانیا جبهه پولیساریو، استقلال این سرزمین را با عنوان جمهوری دموکراتیک عربی صحرا اعلام کرد اما دولت مراکش از زمان خروج نیرو‌های اسپانیایی از صحرای غربی، مدعی حاکمیت بر این سرزمین است و این اختلاف همچنان ادامه دارد.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی
آغاز به کار شبکه تلویزیونی جهانی سحر
۲۳ سال پیش در چنین روزی، ۲۵ آذر ۱۳۷۶ شمسی شبکه جهانی سحر، نخستین شبکه تلویزیونی برون مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در ساعاتی محدود به هفت زبان عربی، آذری، بوسنی، ترکی استانبولی، فرانسه، انگلیسی و اردو، درمجموع با ۱۹ ساعت پخش کار خود را آغاز و از دی ماه ۱۳۹۳ با سیاست گذاری جدید به عنوان شبکه‌ای رادیو و تلویزیونی، به تدریج فعالیت خود را در قالب ۴ کانال ۲۴ ساعته به زبان‌های کردی، آذری، اردو و بالکان با روزانه ۹۶ ساعت پخش توسعه داد.
شبکه جهانی سحر به عنوان شبکه‌ای عام، ذائقه‌های مختلف خانوادگی را با تولید، تامین و پخش برنامه‌های متنوع در قالب‌های نمایشی، مستند، جنگ و مسابقه، سیاسی و اقتصادی تامین می‌کند. این شبکه در کنار این برنامه ها، برنامه‌های خبری داخلی و بین المللی را نیز پوشش می‌دهد.
تقویم تاریخ؛ از تولد ایفل تا درگذشت والت دیزنی

نظر شما!!